Návrat Smeru Roberta Fica k eurosocialistom sa komplikuje. Nádej, že im obnovia členstvo sa zmenšila.
BRATISLAVA. Tlačový zákon. Tak sa volá najnovšia prekážka Smeru, ktorý by sa chcel vrátiť do Strany európskych socialistov.
Strana Roberta Fica si zrejme musí počkať na jar, hoci nádej upieral už k 14. februáru, keď v Bruseli zasadne predsedníctvo európskych socialistov.
„Nie je správna atmosféra,“ pripustil včera na tému návratu europoslanec Smeru Vladimír Maňka.
Smer a jeho koaliční partneri sa zatiaľ neúspešne pokúšajú pretlačiť parlamentom Lisabonskú zmluvu. Opozícia ju teraz nechce podporiť, lebo odmieta vládny návrh tlačového zákona.
Proti tomu majú výhrady novinárske organizácie i Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
„Ak OBSE povie, že v tlačovom zákone sú ustanovenia, ktoré vážne ohrozujú slobodu slova a Smer to nezohľadní, nepochybne to bude mať vplyv na obnovenie členstva,“ povedal Hannes Swoboda pre SME.
Swobodova misia
Situáciu Smeru včera prišiel do Bratislavy posúdiť jeden z vplyvných eurosocialistických poslancov, Rakúšan Hannes Swoboda.
Swoboda a s ním aj ďalší eurosocialistický poslanec, ktorý sleduje situáciu na Slovensku, Jan Marinus Wiersma tvrdia, že Fico by mal zohľadniť výhrady OBSE k tlačovému zákonu.
„Ak naša analýza potvrdí, že návrh zákona ohrozuje slobodu médií, nepochybne to ovplyvní možné členstvo Smeru u socialistov,“ povedal Swoboda pre televíziu Markíza.
Pre Smer to pred týždňom vyzeralo nádejne a ich návrat k socialistom 14. februára, keď v Bruseli zasadne predsedníctvo európskych socialistov, sa zdal reálny. Do úvahy teraz skôr pripadá jar.
„O tom, či bude Smer na agende stretnutia na budúci týždeň, ešte rozhodnutie nepadlo,“ tvrdí hovorca PES Julian Scola.
Swoboda v internom dokumente, ktorý sa v piatok dostal na verejnosť, označil Smer za populistickú stranu. Zároveň ostro kritizoval aj opozičné strany za to, že spojili kontroverzný návrh tlačového zákona s osudom Lisabonskej zmluvy.
V Bratislava sa včera stretol s premiérom Robertom Ficom, vicepremiérom Dušanom Čaplovičom i šéfom opozičnej SMK Pálom Csákym. Smer o rokovaniach nič bližšie neprezradil, až do rozhodnutia predsednícta socialistov vraj nechcú ovplyvňovať ich rozhodnutia.
Už rok a pol mimo
Obnovenie členstva by bolo pre Smer veľkým úspechom, do klubu by sa totiž vrátil jeden a pol roka po pozastavení členstva, hoci sa nič nezmenilo na najpodstatnejšej výčitke eurosocialistov: vládnym partnerom zostáva nacionalistická SNS Jána Slotu.
Imidž Smeru sa zlepšil za posledné mesiace a silnom lobingu, predovšetkým českého sociálnodemokratického predsedu Jiřího Paroubka. Stranu oceňujú za razantne presadzovanú ľavicovú agendu a to, že Ficovi sa pomerne darí držať na uzde Slotove nacionalistické vyhlásenia.
Eurosocialisti zoberú pri rozhodovaní o Smere do úvahy aj postoj koalície k menšinám, povedal po stretnutí so Swobodom podpredseda SMK József Berényi. SMK je nespokojná, že v učebniciach nemôžu používať aj zemepisné názvy v materskom jazyku.
Proti obnoveniu členstva stále vystupujú maďarskí socialisti. „Zásadnou otázkou je, či môže socialistická strana vládnuť s takou extrémnou rasistickou, nacionalistickou a homofóbnou stranou, ako je SNS,“ povedal šéf maďarskej skupiny v PES Csaba Tabajdi pre denník ÚJ SZÓ. Prekáža mu , že sa na Slovensku stále naštrbujú práva maďarskej menšiny.
Koalícia bude mať šancu hľadať politickú dohodu už dnes na stretnutí vedenia poslaneckých klubov za účasti predsedov strán, ktoré nechal zvolať šéf parlamentu Pavol Paška.
Swoboda: Fico chce zabrániť katastrofe
Rakúsky europoslanec HANNES SWOBODA bol po rokovaniach s premiéromi šéfom SMK spokojný. Dostal prísľub, že sao Lisabonskej zmluve bude hlasovať, až keď dôjde ku kompromisu.
Aký je výsledok rokovaní s premiérom a predstaviteľmi opozície? Dostali ste prísľub, že o Lisabonskej zmluve sa nebude hlasovať skôr, než bude isté, že za ňu zahlasuje 90 poslancov?
„Mám pocit, že ak dôjde k hlasovaniu o Lisabonskej zmluve, výsledok bude pozitívny. Väčšina zúčastnených strán pozná svoju zodpovednosť a budú podľa toho konať.“
VIDEO - Swoboda: Fico urobí všetko pre to, aby nedošlo ku katastrofe
KAMERA: Štefan Hudec, STRIH: Silvia Pňačková
Čo povedal Robert Fico?
„Premiér bol veľmi jasný a povedal, že urobí všetko preto, aby zmluva prešla a nedošlo ku katastrofe.“
Hovorili ste s premiérom aj o tlačovom zákone, ku ktorému má výhrady opozícia aj OBSE? Zapracuje koalícia ich výhrady?
„Je absolútne jasné, že tlačový zákon bude prijatý tak, aby spĺňal európske štandardy. V každej krajine sú však rozdielne. A podľa mojich informácií nedôjde k prijatiu žiadneho zákona, ktorý by porušoval európske štandardy.“
Prečo nie je obnovenie členstva Smeru ešte stále na programe predsedníctva socialistov 14. februára?
„Uvidíme, či bude v agende. Som optimista, že ak sa tam dostane, výsledok bude pozitívny.“
Aj slovenskí europoslanci však pripúšťajú, že rozhodovať sa bude až na jar.
„Predsedníctvo má hovoriť najmä o manifeste k voľbách do Európskeho parlamentu. Nevieme, či sa Smer dostane na program.“
Ako hodnotíte politiku Smeru za posledný rok?
„Pozitívne vnímam socio-ekonomický rozvoj krajiny a dialóg týkajúci sa menšinových práv medzi slovenskou a maďarskou vládou. To určite pomáha.“
Prečo ste potom v internom dokumente označili Ficov Smer za populistickú stranu?
„To bolo viac o vláde ako takej. Populizmus je v Európe veľmi živý v rozličných oblastiach. Otázkou je, či možno byť vo vláde bez populizmu. Či sa využíva na boj proti menšinám, cudzincom, alebo na presadzovanie pozitívneho programu.“
Štefan Hudec
Schôdzka ešte dnes
Koalícia si naďalej myslí, že hlasovanie o Lisabonskej zmluve by sa nemalo spájať s tlačovým zákonom. Napriek tomu sa dnes začnú rokovania koalície s opozíciou.
Koalícia si naďalej myslí, že hlasovanie o Lisabonskej zmluve by sa nemalo spájať s tlačovým zákonom. Napriek tomu sa dnes začnú rokovania koalície s opozíciou.
Predseda parlamentu Pavol Paška zvolal stretnutie vedenia poslaneckých klubov za účasti predsedov strán. Stretnúť by sa tak mal aj premiér Robert Fico s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom.
Opozícia stále požaduje odloženie hlasovania o zmluve na marec – teda až po druhom čítaní tlačového zákona, keď bude jasné, v akej podobe prešiel.
„Neviem, s akým návrhom príde pán Paška a podľa toho budeme postupovať,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Podľa Janiša návrh o presunutí hlasovania na marec trvá. „Je to najlepšie východisko zo situácie.“
Podpredseda HZDS Milan Urbáni považuje schôdzku za krok vpred. „Trvám na svojom názore, že by mala byť Lisabonská zmluva vo štvrtok schválená. Verím, že slovenskí politici dostanú rozum.“
Podľa informácií SME na zvolanie schôdzky predsedov tlačilo práve HZDS. Paška podľa svojho hovorcu ešte predvčerom presadzoval len schôdzku vedenia klubov.
(knm)
Smer: Ak nie dnes, tak v 2010
Poslancov Smeru, ktorí majú na starosti členstvo v PES, možnosť odložiť hlasovanie o ich návrate k eurosocialistom prekvapila. „Počujem to prvýkrát,“ povedal poslanec Boris Zala. „Ak to chcú odložiť, tak až na obdobie po voľbách. Naťahovačka pre nás nemá žiadny zmysel.“
Podobný názor má aj zahraničný tajomník Smeru Juraj Horváth. „Táto informácia je pre nás nová.“ Smer mal podľa neho doteraz správy, že na zasadnutí sa bude o členstve rozhodovať.
„Ak by išlo o odloženie termínu na neskoršie obdobie, potvrdzujem, že pravdepodobne naším želaním bude, aby sa o tejto otázke rozhodovalo až po ukončení tohto volebného obdobia,“ povedal Horváth.
(knm)