BRATISLAVA. Funkcionári ľadového hokeja nutne potrebujú novú športovú halu. Na Slovensku totiž neexistuje hokejový štadión, ktorý by spĺňal svetové štandardy na usporiadanie majstrovstiev sveta. Financovať by ho mal súkromný investor, štát by ho postupne splatil formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Taký je návrh hokejistov aj ministerstva školstva.
Peniaze má dať štát
Nová hala si vyžaduje investíciu zhruba štyri miliardy. Postavená má byť do roku 2011, keď sa má na Slovensku konať svetový šampionát v hokeji. Ak sa to nestihne, môže sa zopakovať situácia z roku 2005. Keďže Lotyšsko včas nepostavilo športoviská, šampionát sa musel presunúť do Rakúska. Náhradníkom za Slovensko je Švédsko.
Slovenský zväz ľadového hokeja má jasno v tom, kto zaplatí výstavbu. Pôjde o PPP projekt. „Vyhlasovateľom PPP projektu bude ministerstvo školstva,“ povedal šéf marketingu hokejového zväzu Martin Ryba.
Ministerstvo školstva v súčasnosti pripravuje materiál na rokovanie vlády, ktorý má určiť konkrétny postup pri výstavbe. „Podmienkou je rozhodnutie hokejového zväzu, že bude na strane štátu pri alternatíve výstavby formou projektu PPP,“ povedala hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková. V odpovedi však ministerstvo nespresnilo, čo to znamená, aby zväz bol na strane štátu.
Ekonóm Slovenskej akadémie vied Pavol Karász si myslí, že „z pohľadu hokejového zväzu je to najjednoduchšie a najmenej rizikové riešenie“.
Rovnako ako diaľnice aj halu teda postaví súkromný investor, s ktorým štát uzatvorí zmluvu na niekoľko rokov. Počas nej bude vláda investorovi platiť ročnú splátku a po uplynutí lehoty koncesie prejde hala do majetku štátu.
Súkromný investor okrem toho, že dostane ročnú splátku, bude môcť prenajímať aj všetky priestory haly. Ako povedal Ryba, keďže zväz nebude jej vlastníkom, nebude mať ani čo prenajímať.
Štát si to má dobre rozmyslieť
O tom, či štát bude realizovať a financovať ďalší PPP projekt, by malo vedieť aj ministerstvo financií. „Ministerstvo zatiaľ s takouto požiadavkou nebolo oficiálne oslovené,“ povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál. Ministerstvo tak nevedelo odpovedať, aký dosah na verejné financie by malo financovanie štvormiliardovej haly cez PPP a jeho postupné splácanie.
Pri PPP projektoch nateraz štát nevie presne určiť, koľko za stavbu zaplatí. Všetko sa ujasní až po tom, čo investori predložia ponuky. Najvhodnejším riešením je preto podľa neho kombinácia zdrojov od viacerých investorov.
Ministerstvo školstva považuje PPP za dobrý spôsob financovania. „Z pohľadu a účasti štátu na financovaní existuje jediná forma, a to PPP,“ povedala Španková.
Bratislavský župan Vladimír Bajan hovorí, že je nateraz predčasné hovoriť, či sa na financovaní bude podieľať aj samosprávny kraj. O možnosti spolufinancovania musia rozhodnúť poslanci v zastupiteľstve. „Moja predstava však smeruje skôr k tomu, že samospráva sa môže podieľať na prevádzke.“ Podľa Bajana je vecou zväzu, akú formu financovania si zvolí, „ak budú zodpovedané otvorené otázky, kto to bude financovať, kto to bude prevádzkovať, kde bude hala stáť“.
Zväz by si mohol zobrať na výstavbu aj úver. Či je výhodnejší ako PPP projekt, sa podľa Karásza nedá paušálne povedať. Všetko závisí od podmienok zmlúv. „Konečné rozhodnutie by však malo byť také, aby každá strana niesla rovnaké riziko a zároveň každá strana mala aj rovnaký zisk z projektu.“
Ekonóm upozorňuje, že v minulosti boli veľmi zlé skúsenosti s garanciami štátu za bankové úvery. „Mohokrát ich štát musel nakoniec zaplatiť sám,“ povedal.
Boj o lokalitu
Výstavbu novej haly v lokalite Tehelné pole schválili ešte v októbri minulého roka poslanci bratislavského zastupiteľstva. Tam už dnes stojí zimný štadión, Národné tenisové centrum či futbalový štadión Slovana.
Viacerí odporcovia, medzi nimi aj župan Bajan, sa snažili preložiť výstavbu haly do Petržalky, kde by podľa nich bolo viac miesta: „Jediné rozumné riešenie vzhľadom na čas je postaviť halu na zelenej lúke s vyrovnanými pozemkami a s pripravenou infraštruktúrou, dopravnou dostupnosťou.“
Aj zväz vo viedoprezentácii pred hlasovaním, kde sa šampionát uskutoční, predstavoval Petržalku ako miesto na vybudovanie nového štadióna.
Zväz chce, aby nová hala stála na mieste existujúcej základnej školy. Tú by zbúrali a potom nanovo postavili na pozemku cyklistického štadióna. „S magistrátom sme sa dohodli, že on bude garantovať pozemok. Ten je na Tehelnom poli. Na akúkoľvek zmenu je už dosť neskoro, od októbra sme tam investovali peniaze. Chceli by sme to na mieste základnej školy a tá by sa potom postavila na mieste súčasného cyklistického štadióna,“ povedal Ryba.