BRATISLAVA. Vláda nebude uvažovať o znižovaní odvodových sadzieb do druhého piliera dôchodkového systému. Zaviazala sa k tomu v Konvergenčnom programe Slovenska na roky 2007 až 2010.
Percentuálny pomer odvodov medzi prvým a druhým pilierom je v súčasnosti 9:9. Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký však včera povedal, že otázku zníženia príspevkovej sadzby do kapitalizačného piliera opäť otvoria. „Od tejto myšlienky sme ešte neupustili.“ Halecký však pripustil, že z Konvergenčného programu vyplýva, že Smer od tejto požiadavky ustupuje.
Z programu ďalej vyplýva, že vláda má prijať zásadné opatrenia v oblasti dôchodkového systému v prospech dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Ich súčasťou majú byť „parametrické zmeny“ v prvom pilieri Sociálnej poisťovne.
Halecký si pod touto zmenou predstavuje práve zníženie odvodovej sadzby do druhého piliera s tým, že by sa neskôr postupne zvyšovala až na dnešnú úroveň, prípadne aj na vyššiu.
Výšku odvodov nezmenia
Ministerstvo práce to vidí inak. Pod parametrickou zmenou prvého piliera si predstavuje zreálnenie výšky príspevkov do jednotlivých základných fondov spravovaných poisťovňou. Pri ich súčasnej výške sú niektoré z fondov prebytkové, najmä fondy nemocenského poistenia, úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a rezervného fondu solidarity. Fond starobného poistenia však vykazuje stratu. Preto by sa mal zvýšiť príspevok do dôchodkového fondu a znížiť do tých fondov, ktoré sú vysoko prebytkové.
„Takáto parametrická zmena však neovplyvní celkovú poistnú zaťaženosť občana. Tá ostane na súčasnej úrovni,“ povedal hovorca ministerstva Michal Stuška.
Tému zníženia príspevkovej sadzby v minulosti viackrát otvoril premiér Robert Fico. Ministerka Tomanová si pred rokom objednala právnu analýzu problému, čo by sa stalo, keby sa zmenili odvody do druhého piliera. Nakoniec od toho upustila.
Viac peňazí do rozpočtu Sociálnej poisťovne má nakoniec priniesť otvorenie druhého piliera na šesť mesiacov od začiatku januára.
Odchádzali najmä ľudia
s podpriemerným príjmom
Ministerstvo financií predpokladá, že z druhého piliera vystúpi 68tisíc sporiteľov, čo by malo zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne v roku 2008 o 3,565 miliardy korún, povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál. V roku 2009 by sa mali príjmy zvýšiť o 1,329 miliardy a v roku 2010 o 1,414 miliardy korún.
Na dôchodok z druhého piliera si k včerajšiemu dňu podľa údajov Sociálnej poisťovne prestalo sporiť 4904 sporiteľov. Vo väčšine prípadov ide o občanov starších ako 40 rokov. Pre sporivý pilier sa od začiatku roka naopak rozhodlo 1326 ľudí, sú to najmä mladí ľudia do 30 rokov. Na penziu v kapitalizačnom pilieri si teda sporí 1,559 milióna sporiteľov.
Správcovské spoločnosti majú na účet Sociálnej poisťovne poslať za občanov, ktorí si budú sporiť na penziu už len v prvom pilieri, 140 miliónov korún. Podľa riaditeľa sekcie informatiky poisťovne Jaroslava Belluša zatiaľ poslali 80 miliónov korún.
Sociálna poisťovňa nemá k dispozícii informáciu o príjmovej štruktúre občanov, ktorí z druhého piliera vystúpili. Z údajov dôchodkových spoločností však vyplýva, že väčšina sporiteľov má príjem neprevyšujúci priemernú mzdu 19 514 korún.
Podľa informácie VÚB Generali DSS zo sporiteľov, ktorí z druhého piliera vystúpili, malo príjem do 10tisíc korún 37 percent. Až 83 percent z nich nezarábalo viac ako 20tisíc korún. Až 76 percent sporiteľov, ktorí odišli z Axa DSS, má príjem nepresahujúci priemernú mzdu.