TEL AVIV. Útok bol v istom zmysle niečím novým a to napriek tomu, že sa celkom nevydaril. Jedného z dvoch samo-vražedných atentátnikov zastrelil policajt krátko pred tým, ako sa odpálil.
Mesto Dimona v Negevskej púšti sa stalo cieľom atentátu prvýkrát. To, že sa tam podarilo teroristom dostať, spájajú bezpečnostné zdroje s „otvorenou“ hranicou medzi Egyptom a pásmom Gazy, cez ktorú v posledných dňoch korzoval, kto chcel. To, či sa dvaja samovražední atentátnici do Dimony skutočne dostali z Egypta, nie je celkom jasné. K útoku sa totiž prihlásili hneď tri teroristické organizácie. Podľa bezpečnostných komentátorov denníka Haarec Aviho Issacharoffa a Amosa Harela to naznačuje, že teroristi sami nevedeli, komu sa vlastne do Dimony podarilo preniknúť. Znamenalo by to, že svojich ľudí sa tam pokúšajú prepašovať viaceré organizácie, čo je azda najnepríjemnejší odkaz. Politici preto vyzývajú vládu, aby lepšie zabezpečila viac ako 250 kilometrov dlhú hranicu s Egyptom. Výstavba podobného systému plotov a betónových panelov s elektronickým zabezpečením, akým je už Izrael oddelený od západného brehu, by stála najmenej 2 miliardy šekelov (asi 12 miliárd korún) a nedokončili by ju skôr ako v roku 2010. Doteraz nedostavané časti plota so západným brehom navyše ukazujú, aké zložité bude chrániť Izrael aj z juhu.
Útok v Dimone, ktorá trpí ekonomicky a sociálne, a je miestom, kde má Izrael svoje nukleárne zariadenia, však potvrdil, že je to potrebné.