PEKING, BRATISLAVA. Čínska justícia včera urobila naoko ústretový krok pred letnou olympiádou. Po odpykaní si polovice trestu za údajnú špionáž sa na slobodu dostal novinár Čching Čcheong (na snímke Reuters). V rovnakom čase sa za mreže naopak dostal iný nepohodlný aktivista. Spisovateľa a blogera Lua Keng-sunga, ktorý odhalil korupciu na najvyšších miestach, odsúdili na štyri roky za rozvracanie štátu.
Podľa skupiny Čínski ochrancovia ľudských práv štátne orgány svoje represie pripravujú v tajnosti. Na Luových stúpencov uvalili domáce väzenie, aby zamedzili protestom. Ostatným s výnimkou najbližšej rodiny a právnika zakázali vstup do súdnej siene. Paragraf o rozvracaní štátu je veľmi účinným prostriedkom čínskeho súdnictva v boji proti vnútornému nepriateľovi.
Novinár alebo špión
Zločincom pred verejnosťou zostáva aj prepustený Čching. Novinár pracoval ako hongkonský korešpondent singapurkých novín Straits Times. Podľa čínskej štátnej agentúry Xinhua sa po zatknutí v roku 2005 priznal, že predával tajné informácie taiwanským tajným službám. Čching pritom počas procesu trval na svojej nevine.
Olympiáda nie je prekážkou
Napriek tomu, že Peking sa pred olympiádou snaží udržiavať imidž krajiny, kde sa neporušujú ľudské práva, zatýkanie jej kritikov sa od rozhodnutia organizovať olympiádu v Číne spred šiestich rokov len stupňuje. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc to dokazuje
nervozitu Pekingu z kritikov.
Britský Guardian upozornil na prípad lídra bojovníkov za ľudské práva Hua Jia, ktorý cez blogy a internetové videá odhaľoval tvrdé zásahy do slobody Číňanov. Pár dní pred koncom roka ho polícia zatkla. Už väčšinu minulého roka strávil nútene vo svojom dome. Napriek strážam pod oknami informoval o reálnom dianí v Číne. Cez webcast sa zúčastnil aj na konferencii Európskeho parlamentu.
Napriek protestom z Európskej únie a Spojených štátov aj Hua asi obvinia z rozvracania štátu. A • jeho súdia tajne, bez prítomnosti právnika.
Čína si z medzinárodnej kritiky nič nerobí. Zatiaľ to nevyzerá, že by sa Západ pre jej prehrešky odhodlal pre porušovanie ľudských práv ich hry bojkotovať.
Cenzúra väzením
Čína zadžiava najmenej 30 novinárov a 50 blogerov.
Ruší vysielanie desiatich rozhlasových staníc.
Blokuje tisícky webstránok.
Úrady uväznili tisíce členov hnutia Falung gong, zahynulo už najmenej sto z nich.
Zdroj: RSF