PREŠOV. Prešovskí pediatri chcú presadiť, aby neprítomnosť detí v škole ospravedlňoval aj v prípade choroby iba rodič. Predstavujú si to tak, že pacienta ošetria, predpíšu mu liečivá, vysvetlia prognózu liečby a zapíšu do zdravotnej karty predpokladanú dĺžku liečenia. Na tomto základe by rodič mal rozhodnúť o dĺžke pobytu doma.
Lekári sa pri tom odvolávajú na vyhlášku ministerstva školstva z roku 1984, podľa ktorej do piatich za sebou nasledujúcich dní môže neprítomnosť žiaka na vyučovaní ospravedlniť rodič.
Zodpovednosť u rodičov
„Bežne sa stáva, že nás najmä stredoškoláci zneužívajú a stavajú nás do pozície obhajcov, keď máme v škole vysvetľovať ich neprítomnosť. Je to vec študenta a jeho rodičov, nie lekára. V prípade závažných ochorení či operácií je samozrejmé, že poskytneme odborné vyjadrenia, ak o ne škola požiada. Na rodičov chceme ponechať zodpovednosť za bežné choroby, ktoré sa dajú vyliečiť za niekoľko dní,“ povedala pediatrička Miluša Džupinová. Podľa lekárky tento systém už roky funguje v Českej republike.
Džupinová pripomenula aj situácie, keď rodič pred koncom školského roka príde prosiť lekára o dodatočné ospravedlnenia pre dieťa. „Doslova nás tlačia k tomu, aby sme porušovali zákon a sú to veľmi nepríjemné situácie,“ dodala lekárka.
Potvrdenia od lekára
Vyhláška hovorí aj o tom, že ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako päť za sebou nasledujúcich dní, škola vyžaduje úradný doklad potvrdzujúci žiakovu neprítomnosť v škole. Práve týmto ustanovením sa riadia školy a potvrdenie od lekára vyžadujú.
„Naša ošetrujúca lekárka tvrdí, že do piatich dní môže dieťa ospravedlniť rodič a nedáva nám potvrdenie. Mám dvoch synov, jeden v škole s mojimi ospravedlneniami problém nemá, škola druhého vyžaduje potvrdenie od lekára. Malo by sa to zjednotiť,“ myslí si Helena Novotná z okresu Sabinov.
„S takou požiadavkou lekárov som sa ešte nestretla. Školský zákon a vyhláška presne stanovujú práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov. Tiež stanovujú sankcie, ktoré riaditelia škôl môžu uplatniť,“ povedala Kvetoslava Komanická, vedúca odboru školstva na prešovskej radnici. V prípade stredoškolákov je na ich rozhodnutí, či po splnení povinnej desaťročnej dochádzky do školy budú chodiť.