BRATISLAVA. Účty v takzvanej starej evidencii začínajúce sa sedmičkou viedol Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) doteraz zadarmo.
Boli na nich najmä akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie, ktorá sa uskutočnila v 90. rokoch. Na tieto účty sa nedali pripisovať cenné papiere.
Ten, kto chcel obchodovať s akciami alebo dlhopismi, ale aj ten, kto nejaké cenné papiere dedil alebo získal darom, si musel od marca 2004 zriadiť účet začínajúci sa deviatkou. Za jeho vedenie platil poplatok. Po prečíslovaní sa bude platiť poplatok za všetky účty.
Zadarmo, ale bez vedomia majiteľov
Prečíslovanie účtov urobil centrálny depozitár bez vedomia ich majiteľov. Tí si môžu zistiť novú výšku poplatku za vedenie účtu na internetovej stránke depozitára.
„K prečíslovaniu došlo v súlade so zákonom o cenných papieroch a centrálny depozitár vykonal túto činnosť bezodplatne,“ povedal Peter Danko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ CDCP.
Podľa Danka pozitívom tohto kroku je to, že v prípade dedenia cenných papierov alebo nákupu cenných papierov si majitelia týchto účtov už nemusia otvárať nový „obchodný“ účet, ale môžu nadobúdať cenné papiere na účet, ktorý im zriadil CDCP automaticky.
Centrálny depozitár zverejnil 11. januára na svojej internetovej stránke nový cenník poplatkov za vedenie účtov. Ten sa však nebude platiť za vedenie účtu, na ktorom sú cenné papiere (akcie alebo dlhopisy) v nominálnej hodnote do 200 000 korún. Z 1,04 milióna prečíslovaných účtov tak bude platiť poplatky asi 23 000 majiteľov účtov.
Rukojemníci bezcenných akcií
Paradoxom je, že mnohé spoločnosti, ktoré vznikli v kupónovej privatizácii, sú v konkurze alebo likvidácii, ich hodnota je prakticky nulová, ale ľudia majú platiť poplatok z menovitej hodnoty týchto akcií.
Podľa Stanislava Figlára, senior dealera VÚB, je základ pre výpočet poplatku problematický: „Zahraničné centrálne depozitáre používajú na ocenenie cenných papierov vedených v evidencii trhovú hodnotu.“
Problém bezcenných akcií na účtoch majiteľov cenných papierov v centrálnom depozitári nie je nový. Pozná ho aj Marian Bucholcer, ktorého desí zverejnená výška poplatku. Na majetkovom účte svojej firmy má akcie spoločností v konkurze a likvidácii v nulovej trhovej hodnote, za vedenie účtu však bude musieť zaplatiť niekoľko tisíc korún.
Jemu aj ostatným majiteľom takýchto akcií pomôže len postupný výmaz akcií zaniknutých spoločností z majetkových účtov.
Výmaz robí aj centrálny depozitár v prípade, ak si zaniknutá spoločnosť túto povinnosť nesplnila. Vlani takto centrálny depozitár vymazal z účtov majiteľov akcie 109 emisií.