BRATISLAVA. Predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Miklós Haraszti naďalej považuje návrh tlačového zákona schválený vládou Roberta Fica za zlý. Povedal to včera po rokovaní s ministrom kultúry Marekom Maďaričom.
„Prečo by Slovensko odsúhlasilo zákon, ktorý je len výberom reštriktívnych prvkov tlačových zákonov používaných na celom svete?“ položil si včera Haraszti otázku po stretnutí s Maďaričom.
VIDEO - Haraszti názor nezmenil ani po stretnutí s ministrom Maďaričom
VIDEO: Silvia Pňačková
Opäť upozornil na problematické časti zákona, ktoré kritizoval už pred dvoma týždňami: na rozsiahle právo na odpoveď, ktoré nedáva možnosť vydavateľom odmietnuť reakciu osobám, ktoré sa cítia dotknuté, napriek tomu, že článok bol pravdivý.
A tiež to, že ministerstvo kultúry bude mať právomoc nielen rozhodovať o porušení zákona, ale aj uložiť pokutu.
„Nechcete mať predsa zákon, ktorý takmer 20 rokov po skončení starých časov dáva ministrovi kultúry možnosť rozhodovať o tom, aký obsah je dobrý,“ povedal Haraszti.
VIDEO: Haraszti: Návrh tlačového zákona dáva ministrovi právomoc rozhodovať o obsahu článkov
VIDEO: Silvia Pňačková
Štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík povedal, že „relevantné odporúčania sme pripravení zohľadniť a prípadne zapracovať".
Parlament ani na tretí pokus nehlasoval o Lisabonskej zmluve. Opozícia ho aj včera bojkotovala a predseda parlamentu Pavol Paška hlasovanie odložil na neurčito.
VIDEO - Paška: Neustúpili sme
VIDEO: Miroslav Kern
Koalícia to považuje za čiastočné víťazstvo ešte pred prijatím tlačového zákona, ktorý do druhého čítania koaliční poslanci posunú až dnes.
Spokojná opozícia
„Myslím si, že naše aktivity neboli zbytočné a že nie sme bezzubá opozícia,“ pochvaľoval si predseda SMK Pál Csáky.
Počas posledných dvoch týždňov sa podľa lídra SMK podarilo primať koalíciu a Roberta Fica na viaceré ústupky. Hoci tvrdili, že s opozíciou rokovať nebudú, urobili tak. „Rokujú už aj s OBSE a hlasovanie o zmluve odložili, hoci to odmietali.“
Šéf KDH Pavol Hrušovský tiež upozornil, že koalícia je nezodpovedná, keďže pri poslednom pokuse nájsť väčšinu 90 hlasov na prijatie zmluvy v rokovacej sále chýbali 6 koaliční poslanci.
Koalícia: ďalej vydierajú
„Vládna koalícia urobila len to, čo sľúbila a hlavne dodržala svoj rozmer voči našim európskym priateľom,“ oponoval Paška.
Šéf parlamentu ďalej hovorí o „najhrubšom vydieraní“ opozície. Termín hlasovania by podľa neho mohol byť aj v decembri.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni si myslí, že prekladať termín na určitý dátum už nemalo zmysel.
„Kým opozícia nebude ochotná, je zbytočné to prekladať.“
Nebolo dosť poslancov
Poslanci vládnej koalície aj opozície svojou neprítomnosťou prekvapivo predčasne ukončili rozpravu o tlačovom zákone.
V rozprave, ktorá sa skladá z príspevkov písomne a ústne prihlásených rečníkov, odznela iba prvá časť.
Hoci sa po desiatich písomne prihlásených poslancoch do rozpravy prihlásilo 15 poslancov ústne, v sále nakoniec takmer všetci z nich chýbali. Rozprava sa tak pre ich neprítomnosť skrátila o niekoľko hodín a za opozíciu nakoniec vystúpili v druhej časti rozpravy len dvaja poslanci.
„Je to chyba. Nepočítal som s tým, že sa poslanci koalície prihlásia iba pro-forma, a preto som ešte išiel do kancelárie. Je to moja chyba, že som v tom okamihu nebol v sále,“ priznal sa podpredseda KDH Daniel Lipšic. Podľa neho išlo o legitímnu obštrukciu.
Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča opozícia iba politizovala a ukázala, aká je bezradná a zakomplexovaná.
O posunutí zákona do druhého čítania sa bude hlasovať dnes.
Senko: Médiá znevažujú
Poslanec Smeru Ján Senko zdôvodňoval zmeny tlačového zákona aj tým, že názory v novinách nereprezentujú názor väčšiny obyvateľov, čo mu prekáža. „Verejnosti je rafinovaným spôsobom tento názor vnucovaný.“
Médiá sú podľa neho schopné „nezvyčajným spôsobom osobu či inštitúciu zosmiešniť, dopredu znevážiť, a to tak, že verejnosť vníma tento proces ako nestranný, vyvážený či dokonca neutrálny.“ Rozlišujú tiež, kto je opozičný politik, a pomáhajú im. „Dokonca sú v médiách vykresľovaní ako solidárni, študujúci, starostliví otcovia, ktorí sa s kočíkom prechádzajú po Horskom parku. Koaliční sú prezentovaní v médiách ako 'hňupi', neviem čo ešte, neviem čo ešte a neviem čo ešte.“
(knm)
Palko: Je to zákon o prasacích uškách
Právo na odpoveď v navrhovanom tlačovom zákone včera svojsky vysvetľoval poslanec KDH Vladimír Palko. Dotknutí občania - aj politici - si podľa návrhu môžu nárokovať neupravené reakcie v novinách. Palko tvrdí, že si takto občan kúpou novín zaplatí aj za to, o čo nestojí a prirovnal ho k fiktívnemu zákonu o šunke a prasacích uškách.
„Chcete kilo šunky, kúpite si kilo šunky, zaplatíte za kilo. A potom, kde nič, tu nič, zrazu sa priplichtí vláda. Vláda vám zoberie z kila šunky pol kila a dá vám namiesto toho pol kila údených prasacích uší. Cenu nechá tak a samozrejme, že to zdôvodní podľa zákona. Povie, že nie je dobré, keď občania jedia veľa šunky, a je zdravé, keď sa trošku najedia kolagénu.“
Haraszti bol na ministerstve ostrý
Ministerstvo kultúry je pripravené niektoré pripomienky k tlačovému zákonu dopracovať.
Predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre slobodu médií (OBSE) Miklós Haraszti naďalej považuje súčasné znenie návrhu tlačového zákona za také, že by obmedzovalo slobodu slova. Povedal to po stretnutí s ministrom kultúry Marekom Maďaričom.
Štátny tajomník Ivan Sečík po stretnutí povedal, že ministerstvo je pripravené relevantné pripomienky zohľadniť.
Haraszti včera kritizoval najmä právomoc ministerstva posudzovať, či je obsah novín v súlade s morálnymi hodnotami, ako je nešírenie nenávisti, nepropagovanie drog a podobne.
„Zákon v tejto časti pôsobí ako Guinnessova kniha rekordov, lebo uvádza až osemnásť druhov nenávisti,“ povedal ostro predstaviteľ OBSE.
Minister Maďarič včera v rozprave k zákonu v parlamente povedal, že je v poriadku. Jeho štátny tajomník tvrdi, že v otázkach technických formulácií ustanovení o práve na odpoveď sú ešte možné posuny v priebehu druhého čítania návrhu zákona v parlamente.
„V zákone je veľa dobrých vecí o ochrane zdrojov a pravda je, že starý zákon treba nahradiť,“ povedal Haraszti. Tento návrh zákona však aj tak pokladá za príliš reštriktívny.
(sita, tom)