LONDÝN, BRATISLAVA. Británia by mala zaviesť určité časti islamského práva šaría. Nepovedal to žiadny islamista, ale prekvapivo duchovný vodca anglikánov Rowan Williams.
Jeho štvrtkové slová okamžite vyvolali prudké reakcie. Kým moslimské skupiny ich privítali, do arcibiskupa sa pustila kancelária premiéra Gordona Browna i kresťanskí lídri.
Tvrdia, že všetci občania Veľkej Británie musia podliehať britským zákonom, ktoré schvaľuje parlament a strážia súdy. „Premiér je presvedčený, že treba uplatňovať zákony založené na britských hodnotách,“ reagoval Brownov hovorca.
Rowan Williams (na snímke SITA/AP) v rozhovore pre rádio BBC povedal, že čiastočné zavedenie šaríe je „nevyhnutné“, aby sa udržala sociálna súdržnosť v krajine. Britskí moslimovia by sa mohli podľa tohto práva rozvádzať alebo riešiť finančné spory. Po ostrej kritike Williams spresnil, že nikdy nehovoril o extrémnej forme šaríe - napríklad kameňovaní či treste väzením za pitie alkoholu.
Aj tak však už čelí výzvam, aby odstúpil.
Naivný kňaz?
Arcibiskupove názory sa nepáčia opozičným konzervatívcom, ani vládnym labouristom. „Uvažovanie arcibiskupa je zmätočné a nikomu nepomôže. Skôr to podporí protimoslimský extrémizmus a vystraší každého, kto sa snaží o zjednotenie spoločnosti,“ povedal pre Daily Telegraph Trevor Phillips, ktorý predsedá Komisii pre rovnosť a občianske práva.
Williamsovu úvahu naopak privítal riaditeľ nadácie Ramadán. „Moslimovia by videli, že Briti rešpektujú ich vieru,“ reagoval Mohamed Shafiqa.
Téma sa včera dostala na titulné stránky novín. Najčítanejší Sun priniesol obrázok zahalenej ženy a k nemu text: Čo tak zaviesť burku! Independent zase napísal, že arcibiskup spravil podobnú chybu ako pápež Benedikt XVI. Ten pred dvoma rokmi vyvolal celosvetové protesty, keď citoval historický text, podľa ktorého bolo učenie proroka Mohameda diabolské.
Šaría platí v niektorých moslimských krajinách - napríklad v Saudskej Arábii, Iráne, Sudáne či Líbyi. Riadi všetky oblasti života - od stravy, obliekania až po manželstvo. V Rijáde napríklad tento týždeň zatkli Američanku za to, že sedela v kaviarni s mužmi. V Afganistane zase študentovi žurnalistiky hrozí smrť za to, že si vytlačil z internetu texty o právach žien.
Polygamia v Británii?
Integrácia Moslimov je jednou z hlavných spoločenských tém v Británii od samovražedných útokov v londýnskom metre. Štyria moslimovia pred dva a pol rokmi zabili 52 ľudí a zranili stovky ďalších.
Na ostrovoch žije 1,8 milióna moslimov a tvoria necelé tri percentá populácie. Menšina rýchlo rastie. Británia uznáva islamské sobáše či rozvody z Pakistanu i Bangladéša. Zavedenie šaríe by mohlo viesť k legalizácii polygamie. Muž si môže vziať štyri ženy a sám rozhodnúť o konci manželstva. Stačí žene trikrát povedať - rozvádzam sa.
Briti vs. islam
Moslimská predavačka odmietla podať zákazníčke Bibliu so slovami, že je „nečistá“.
Moslimské študentky medicíny nechcú dodržiavať hygienické zásady (napríklad umývanie si celých rúk), lebo to odporuje ich náboženstvu.
Anglikánsky biskup vyhlásil, že v Británii sú štvrte nebezpečné pre nemoslimskú populáciu. Extrémisti mu hrozia smrťou.