VIDEO: Hviezdny glóbus
„Keď sme hľadali exponáty pre hvezdáreň, našli sme ho v depozite. Nepovšimnutý zostal tak dlho preto, že na historické glóbusy je málo odborníkov v Európe či vo svete,“ povedal riaditeľ Podunajského múzea Jozef Csütörtöky.
Po pôvode hviezdneho glóbusu pátral riaditeľ najmä cez internet, no konzultoval aj so svetovými odborníkmi. Predpokladá, že sa do múzea dostal z hurbanovského observatória od Mikuláša KonkolyThegeho a predtým bol v rozličných kútoch Európy. Usudzuje tak preto, že Konkoly navštívil Viedeň a Prahu, kde majú rovnaké glóbusy. „Zistili sme, že komárňanský glóbus zhotovil v roku 1603 Willem Janszoon Blaeu, holandský kartograf, ktorý bol asistentom slávneho astronóma Tycha de Brahe.
„Blaeuov glóbus je jedinečný tým, že zobrazil hviezdne obrazce južnej pologule v podobe zvierat ako páva či tukana, ktoré prvý raz publikoval jeho krajan Peter Plancius v roku 1598. Dovtedy na glóbusoch zobrazovali iba severnú pologuľu a Blaeua potom kopírovali,“ dodal Csütörtöky.
Blaeu na ňom zobrazil okrem iného 51 hviezd i portrét Tycha de Brahe. Je na nej aj loď, na ktorej sa vydali bádatelia do Indie skúmať južnú oblohu.
V súčasnosti je najstarším glóbusom na Slovensku. Prvenstvo uchmatol zemepisnému glóbusu z roku 1713 v zámku Červený Kameň.
Podunajské múzeum, ktoré spravuje nitrianska župa, ho zreštauruje a potom vystaví. Verejnosť by ho mala vidieť už 17. mája na prezentácii počas Medzinárodného dňa múzeí.
Autor: Text, video: Jana Beňová