NAIROBI, BRATISLAVA. Začiatkom roka sa africký kontinent znovu dostal na stránky svetových novín. Krvavé násilie v Keni a Čade ukázalo, že svetadiel s necelou miliardou obyvateľov je stále najhorúcejším miestom planéty. A nielen pre podnebie.
Krvavý kenský rok
Najhoršie sa nový africký rok 2008 začal v Keni. Doteraz pokojná krajina, mimochodom, najväčší vývozca čaju na svete, nezvládla výsledky parlamentných volieb. Povolebné demonštrácie po údajne zmanipulovanom hlasovaní v prospech prezidenta Mwaia Kibakiho sa rýchlo zmenili na etnické lynčovanie. V plameni horiacich domov či pod mačetami zahynulo viac ako tisíc ľudí a ďalších 300tisíc muselo utiecť.
Násilie okamžite odlákalo turistov z celého sveta, ktorí do Kene chodia na jedno z najkrajších safari na kontinente, a znovu prinútilo západných politikov konať. Obe znepriatelené strany dostal za stôl bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan. Posledné správy zo včera boli optimistické. Kofi Annan vyslovil nádej, že situácia sa vyrieši na budúci tyždeň.
¶Krátko po Keni sa svetová pozornosť presunula do Čadu. Miestni rebeli, ktorí obviňujú čadského prezidenta z porušovania ľudských práv, zobrali útokom hlavné mesto N'Djamena. Odhaduje sa, že pri bojoch zahynulo už 160 ľudí.
Bývalá francúzska kolónia sa rozhorela práve v čase, keď sa OSN chystá v spolupráci s Africkou úniou vyslať do susedného Sudánu 26tisíc vojakov. Situáciu v Čade a Dárfúre označil britský Economist za vojnu bez hraníc. Čadská vláda podporuje rebelov v Sudáne, pretože sú z jedného kmeňa, za čo sudánska vláda dáva prostriedky čadským povstalcom.
Civilisti v oboch krajinách stoja niekde uprostred. Za posledných päť rokov ich v sudánskom Dárfúre zahynulo 200tisíc. V oblasti sa chce angažovať aj Europska únia. Štvrťmilióna dárfúrskych utečencov v Čade by malo strážiť necelých 4tisíc vojakov z Európy.
Ticho o Etiópii
Nie každý africký konflikt sa dostane do západných médií. Najvýraznejším príkladom je situácia v Somálsku a vo východoetiópskej provincii Ogaden. „V tejto oblasti trpia milióny ľudí, je to zabudnutá tragédia,“ povedal riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Right Watch Kenneth Roth. Etiópska vláda v provincii Ogaden bojuje proti tunajším rebelom. V bojoch zomierajú stovky civilistov, pol milióna muselo utiecť. Čísla sa ťažko počítajú, zahraniční novinári majú problém dostať sa do krajiny. Etiópska vláda minulý rok z oblasti vyhnala aj Lekárov bez hraníc.
Hoci posledné udalosti imidž kontinentu nelepšia, dajú sa nájsť aj optimistické príklady. V Demokratickej republike Kongo po desaťročí bojov (a 5 miliónoch obetí) podpísala vláda s rebelmi mier. Pekným vzorom je aj Ghana, kde tento víkend vyvrcholia majstrovstvá Afriky vo futbale. Napriek náboženskej a etnickej rôznorodosti žije krajina, ktorá dala svetu aj najznámejšieho afrického mierotvorcu Kofiho Annana, už desaťročia v pokoji.
Nie som pripravený vzdať sa.
Kofi Annan, bývalý generálny tajomník OSN
Kliknite - obrázok zväčšíte.