LONDÝN. Najvyššia anglická futbalová súťaž Premier League by mala onedlho opustiť územie Anglicka. Nezamieri však do Škótska, ako sa v minulosti uvažovalo, ale do oveľa exotickejších krajín. Zápasy Premier League by mali vidieť diváci v Ázii, na Ďalekom východe či v Severnej Amerike.
Kluby predbežne súhlasia
Na štvrtkovom stretnutí v Londýne sa zástupcovia dvadsiatich klubov ligy dohodli, že návrh odohrať niekoľko zápasov mimo Anglicka zvážia. Ten však obsahuje aj klauzulu, podľa ktorej by sa mala sezóna rozšíriť o desať zápasov.
Práve tie by sa mali odohrať mimo Anglicka na piatich rôznych miestach. Hostiteľské mestá môžu údajne začať predkladať ponuky, jednotlivé zápasy si však nebudú môcť vyberať.
Fanúšik vraj nič nestratí
„Nezoberieme fanúšikom v Anglicku žiadne zápasy. Každému mužstvu vyžrebujeme deväť súperov, s ktorými sa stretne mimo Anglicka. Je to vzrušujúca predstava,“ cituje BBC šéfa exekutívy súťaže Richarda Scudamorea.
Ten dodal, že päť najlepších tímov nasadia, aby nehrali medzi sebou. „Robíme historický krok,“ vyhlásil spolumajiteľ Birminghamu David Gold.
Podpora aj od zväzu
Na návrh už údajne prikývlo aj vedenie Anglickej futbalovej asociácie (FA). „Plne chápeme dôvody a vidíme v nich prínos pre celý anglický futbal,“ povedal pre BBC anonymný zdroj z futbalovej asociácie.
Napriek prvotnému nadšeniu sa však neočakáva, že k finálnemu stanovisku príde skôr ako o rok a k realizácii skôr ako v sezóne 2010/2011.
Niektoré kluby argumentujú už aj tak veľkou vyťaženosťou kľúčových hráčov. Na druhej strane je tu obrovský potenciál nových trhov. Najmä v Ázii je anglický futbal nesmierne populárny a z každého kola vysielajú tamojšie televízie dokonca niekoľko priamych prenosov.
Vysoký nárast proti tradícii
Práve vďaka ázijským televíznym spoločnostiam pocítila Premier League aj obrovský nárast zisku. Pred šiestimi rokmi si kluby rozdelili za televízne práva 178 miliónov libier, v tejto sezóne je to už 625 miliónov, čo je nárast o 350 percent.
Otázne však je, ako prípadnú zmenu prijmú anglickí fanúšikovia. Tradične konzervatívni Briti sú na svoju ligu hrdí a predbežne sú proti takejto expanzii.
BBC tvrdí, že po zverejnení správy zo štvrtkového stretnutia dostala v priebehu niekoľkých minút dvetisíc reakcií, väčšinu negatívnych.
„A nemusia to byť len fanúšikovia. Národné futbalové zväzy iných krajín zrejme tiež nepoteší, keď príde na ich trh Premier League a zoberie im doterajších sponzorov a zisky,“ dodáva bývalý tréner futbalistov Fulhamu Lawrie Sanchez.
Autor: Martin Muránsky © SME