Ako horolezci pod Mount Everestom

MARIÁNOVI VAJDOVI (42) už nikto nevezme, že sa stal prvým slovenským trénerom víťaza grandslamovej dvojhry. V hráčskej kariére sa dostal najvyššie na 34. miesto svetového rebríčka, ako tréner brúsi tenisový drahokam zo Srbska: za necelé dva roky spoluprác

Novak Djokovič s Mariánom Vajdom na centrálnom dvorci v Melbourne. Na snímke dole je tréner s víťaznou trofejou.Novak Djokovič s Mariánom Vajdom na centrálnom dvorci v Melbourne. Na snímke dole je tréner s víťaznou trofejou. (Zdroj: ARCHÍV M.V.)

MARIÁNOVI VAJDOVI (42) už nikto nevezme, že sa stal prvým slovenským trénerom víťaza grandslamovej dvojhry. V hráčskej kariére sa dostal najvyššie na 34. miesto svetového rebríčka, ako tréner brúsi tenisový drahokam zo Srbska: za necelé dva roky spolupráce posunul Novaka Djokoviča zo 40. na 3. miesto ATP a pripravujú útok na najvyššiu pozíciu.

Po premiérovom triumfe Novaka Djokoviča na grandslamovom turnaji ste druhý týždeň doma v Bratislave. Čo všetko ste za ten čas stihli?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Snažil som sa byť čo najdlhšie s rodinou. Chodil som s dcérami na tréning, obidve sú tenistky. Mám radosť ako napredujú, najmä mladšia Natália, ale na druhej strane mi je smutno, že s nimi nemôžem byť každý deň. S manželkou sme zašli do divadla, s hokejovou partiou som si zahral niekoľko tréningových zápasov. V pondelok už letím za Nolem do Marseille a potom na ďalšiu sériu turnajov v Európe i v Amerike.“

SkryťVypnúť reklamu

Djokovič hrá teraz daviscupový zápas v Moskve s Ruskom. Ste v kontakte?

„Isteže. Zavolali sme si, píšeme si esemesky.“

V závere vlaňajšej sezóny sa na turnaji Masters cítil byť unavený. Neobávate sa nabitého programu aj v tomto ročníku?

„Musíme si na to dávať väčší pozor. Novak chce hrať aj v Davisovom pohári, čaká ho aj veľa spoločenských povinností. Vlani hral vyše 20 turnajov, tohto roku chceme ich počet obmedziť.“

Počas turnajov strávite spolu veľa času. O čom sa rozprávate mimo tenisu?

„Na dvadsať rokov je Novak veľmi rozhľadený chlapec. Zaujíma ho všetko. Vlani počas US Open prijal pozvanie do Metropolitnej opery, ba počas skúšky si na pódiu aj zaspieval. Jeho fanúšikom je herec Robert De Niro s manželkou a zobral nás do svojej reštaurácie na Manhattane. Je veľkým priaznivcom futbalu, drží palce Crvenej zvezde Belehrad. Najkrajší futbalový zážitok sme však mali v Madride.“

SkryťVypnúť reklamu

O čo išlo?

„Vlani na jeseň počas turnaja v španielskom hlavnom meste sme navštívili tréning futbalistov Realu vo veľkom prípravnom komplexe pri letisku. Zoznámili sme sa s hráčmi ako Raul, Cannavaro, van Nistelrooy, s trénerom Schusterom. Oni vedľa trénovali a my sme si kopali jedenástky. Vždy to mám pred očami, keď sa doma pozerám na dres Realu.“

S Djokovičom spolupracujete druhý rok. Aký je váš vzťah - ste na svojho zverenca prísny?

„Skôr sa snažím o kamarátsky prístup. Ale udržujem si odstup a vyžadujem, aby moje pokyny rešpektoval. Veľa spolu komunikujeme, zisťujem jeho pocity. Aby som vedel, kedy treba pridať a kedy ubrať. Zatiaľ to funguje.“

Chcete povedať, že za celý čas ste nemali žiadny konflikt?

„To nie, nič nejde úplne hladko. Ale všetko sme vyriešili. Nole je perfekcionista, aj jeho otec dbá na detaily a chce synovi len to najlepšie. Na začiatku našej spolupráce som mal okrem povinností trénera aj ďalšie - organizačné. Nestíhal som si urobiť svoju prácu. Prišlo k určitým nezhodám. Sadli sme si a veci si vyjasnili. Teraz máme všetko presne zadelené a je nás viac - kondičný tréner, fyzioterapeut, ba aj vypletač rakiet.“

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že nevyužívate služby turnajového vypletača?

„Nie, cestuje s nami špecialista z Ameriky. Má na starosti rakety aj pre ďalších päť-šesť špičkových hráčov vrátane jednotky Federera. Novak dostane raketu na mieru. Vyváženú presne na milimeter, na gram. Struny sú napnuté na 27 x 26 kilopondov. Pozdĺžne sú z prírodného čreva, priečne z umelého luxilonu. Je to hotová veda. Záleží od počasia, napnutie strún sa potom buď povolí, ale pritvrdí o pol kilopondu.“

S koľkými raketami nastupoval na finálový zápas Australian Open proti Francúzovi Tsongovi?

„S desiatimi. V predchádzajúcich stretnutiach nosil deväť kusov, na finále sme pridali ešte jednu. Aby bol pokoj. Pre prípad, že mu niektorá nesadne. Zvykol si už meniť raketu pri každej sade nových loptičiek - po siedmich, respektíve po deviatich gemoch. Vývoj ide prudko dopredu. Za mojich čias som hral s jedným výpletom aj tri dni.“

SkryťVypnúť reklamu

Kam sa od čias vašej aktívnej kariéry posunul svetový tenis?

„Je rýchlejší, výmeny sú tvrdšie a viac liftované – krútené. Prispela k tomu aj vyššia kvalita rakiet, materiálu. Hráči musia byť výborne atleticky pripravení, aj ich výškový priemer narástol. Na špičkovej úrovni je to nesmierne náročný šport.“

Ako hráč ste na turnajoch zarobili vyše 750–tisíc dolárov. Prekonali ste túto sumu ako tréner?

„Je to moja súkromná záležitosť. Zarábam slušne, takže si nemusím hľadať vedľajšie zamestnanie a chodiť ešte nadhadzovať loptičky niekde do Rakúska. Všeobecne sú dnes v tenise niekoľkonásobne väčšie peniaze ako pred 20 rokmi. My sme dostávali za prvé kolo na Roland Garros 3500 dolárov, teraz už okolo 20-tisíc.“

Na turnajoch máte so sebou prenosný počítač. Sú v ňom aj údaje o Djokovičových súperoch?

SkryťVypnúť reklamu

„Nie. Tie mám v obyčajnom zápisníku. Nové záznamy dopisujem rukou.“

Ako prebieha príprava na bežný turnajový zápas?

„Z taktického hľadiska sa snažím hovoriť o protihráčovi deň pred stretnutím, rozoberáme jeho silné i slabšie stránky. V deň zápasu je to už zaužívaný spôsob prípravy, snažím sa Novaka povzbudiť, vyhecovať.“

Po turnaji v Melbourne Djokovič znížil v rebríčku bodovú stratu na druhého Španiela Nadala na 815 bodov, ale za Federerom je stále veľká diera (1465). Môže sa k nim priblížiť ešte do májového Roland Garros?

„Nadal obhajuje v najbližších turnajoch dosť veľa bodov, bude to mať ťažké. Federer naopak, môže ešte získať. Novak neráta body, jeho zaujímajú víťazstvá. Keď bude hrať dobre, súboj o druhé miesto sa môže už čoskoro zdramatizovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Vyzerá to, ako by ste žili v tenisovej rozprávke. S Djokovičom sa neustále posúvate nahor a pritom stále má len 20 rokov. Kedy by sa mohol stať svetovou jednotkou?

„Verím, že raz sa tak stane a ja by som chcel byť s ním. Je to túžba, ktorá nás ženie dopredu. Musíme byť trpezliví. Sme ako horolezci pod vrcholom Mount Everestu. Z profesionálneho hľadiska ma robota s mimoriadne talentovaným Novakom absolútne napĺňa. Som šťastný, že mám takú možnosť. Víťazstvo na Australian Open je v mojich očiach ako titul majstrov sveta našich hokejistov či prvenstvo v Pohári federácie. Tenisová rozprávka je to možno navonok. Za úspechmi je veľká drina, stres. Na turnaji v Melbourne som takmer pravidelne zaspával uťahaný hneď po večeri. Novakove víťazstvá ma potom nabíjali novou ener­giou.“

SkryťVypnúť reklamu

Svetová pätica očami Vajdu

1. Roger Federer (Švajč.)

Najkompletnejší tenista na svete. Našli sme naň ho zbraň, nahlodali jeho sebadôveru - treba hrať agresívne, trpezlivo. Nedá sa to však zápas čo zápas. Roger sa bude snažiť vymyslieť niečo na protiútok.

2. Rafael Nadal (Šp.)

Ľavák Rafa nemá takú širokú paletu úderov ako Fe­derer. Bekhend je slabší, ani ser­­vis nemá mi­mo­riadnu účinnosť. Hra je krátka. Do­mi­nuje na antuke, kde všetko vybehá, liftovanými údermi rozhodí súpera.

3. Novak Djokovič (Srb.)

Začína byť komplexným hráčom. Chý­bala mu hra na sieti, veľa sme na tom pracovali a ešte budeme. Má vynikajúci pohyb, parametre atléta, rozum, predvídavosť. Keby som nebol jeho tréner, tak by som o takom hráčovi povedal: wow!

SkryťVypnúť reklamu

4. Nikolaj Davydenko (Rus.)

Nevýrazný, nenápadný typ. Je stabilný, dobrý v základných úderoch, no chýba mu pestrosť, hra na sieti aj lepší servis. Hrá pod psychickým tlakom, vyššie už nepôjde.

5. David Ferrer (Šp.)

Má neuveriteľnú fyzickú kondíciu, je ako buldog. Veľa na kurte vybehá, vydrie. Hoci ne­disponuje osobitným víťazným úderom, boduje veľkou húževnatosťou.

(on)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 182
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 584
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 195
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 567
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 389
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 211
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 864
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 854
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu