BRATISLAVA. Už vraj neplatí, že materstvo znamená koniec kariéry a ženy, pre ktoré práca veľa znamená, sú necitlivé potvory. „Pohľad na to, čo je ženám dovolené, je motivovaný aj limitovaný spoločenskou a politickou situáciou a podmienený aj ich príležitosťami pracovať, vzdelávať sa, postupovať,“ hovorí sociologička Sylvia Porubänová.
Spoločenská klíma sa teda zmenila: sčasti pod tlakom antidiskriminačných opatrení, pomohli aj možnosti, ktoré priniesli nové technológie. Rolu zohrali aj pozitívne skúsenosti severských krajín s pozitívnou diskrimináciou žien.
Fakt je, že dnes ženy „smú a môžu“ to, čo nebolo pred desaťročím ľahké dosiahnuť. „Ide samozrejme aj o spätné pôsobenie – väčší počet žien na miestach či pozíciách vnímaných dosiaľ ako prevažne mužské, spôsobuje aj zmenu verejnej mienky,“ dodáva Sylvia Porubänová.
Ústretovosť firiem
Na zlepšení podmienok pre ženy–matky sa podieľajú aj firmy. „Snažíme sa uľahčiť matkám návrat do pracovného kolotoča tak, aby im zostal čas aj na rodinu,“ hovorí riaditeľka ľudskych zdrojov pre Accenture Slovensko Zuzana Kurucová. „Využívame formu skráteného pracovného uväzku, flexibilnej pracovnej doby alebo možnosti pracovať z domu, ak to dovoľuje pozícia, na ktorej pracujú.“
Dell zasa necháva ženám pri odchode na materskú počítač a ďalej im prepláca aj pripojenie na internet, aby boli informované o dianí v spoločnosti a mali prístup k on-line školeniam.
Niektoré spoločnosti sa chytili rovnosti šancí z iného konca. Napríklad Allianz-Slovenská poisťovňa, ako jedna z mála na Slovensku poskytuje rodičovskú dovolenku aj mužom. Pretože rovnosť nie je len pre ženy. „Nejde len o prehodnotenie ženských rolí. Menia sa aj mužské role a očakávania,“ upozorňuje Porubänová.
Čo chcú a môžu muži
Tak, ako sa zmenila životná situácia žien, mení sa aj názor mužov na prácu a rodinu. Už nechcú a nemusia byť živiteľmi a to im umožňuje viac sa podieľať na výchove detí.
A to práve v konečnom dôsledku rovnosť šancí mohla znamenať. Antidiskriminácianikoho nenúti obrátiť vlastné priority hore nohami.
„Je to v tom, či ste vyrovnaná sama so sebou. Je rovnako legitímne byť ambicióznou, dravou ženou, aj ženou, ktorá žije výlučne pre rodinu,“ hovorí Sylvia Porubänová.
Kým ma beh bude tešiť, pobežím
Je pre vás práca dôležitá?
Práca áno, ale prvoplánové budovanie kariéry nie. To určite nie je to, pre čo ráno vstávam. Spoločenské uznanie a finančné ohodnotenie sú pre mňa len sekundárne veci. Tie sa dostavia, ak svoju prácu robíte radi, dobre a pridávate hodnotu, ktorá vás posúva k ďalším možnostiam.
Máte dosť času na rodinu?
Áno, aj keď v jednotlivých dňoch a obdobiach to môže byť rozložené rôzne. Môj pracovný režim určite nie je vtesnaný do ôsmich hodín. Venujem sa rodine a koníčkom vtedy, keď je na to správny čas.
Je váš vzťah k práci iný ako keď ste začínali?
Zmena sa udiala skôr v štýle práce. Určite to bolo po materskej dovolenke. Materstvo zo mňa spravilo profesionála. Naučila som sa efektívne riadiť svoj čas, rozpoznať priority, zvládať stres, vyjednávať, komunikovať jasne, motivovať, stáť za svojím tímom.
Dnes je veľký tlak na rýchlosť, výkonnosť. Myslíte si, že vás to bude inšpirovať aj o 5 - 10 rokov?
Je to ako šport. Ak trénujete pravidelne a poctivo, dobrá výkonnosť môže vydržať dlho. Dôležité je rozpoznať hranicu a neprepínať sily dlhodobo. V tomto smere som bežec na dlhé trate. Pokým mi beh bude robiť potešenie, pobežím. Keď začnú sily ubúdať, niekto ma vystrieda.
Čo pre vás znamená slovo úspech?
Splnenie snov a cieľov v akejkoľvek oblasti. Spôsob a výsledky často vedú k uznaniu, spoločenskej prestíži, peniazom. Pre mňa je koncentrovaný do príjemného pocitu, keď sa niečo vydarí.
A postup na vyšší post?
Možnosť pracovať s rôznymi ľuďmi, pozorovať ich, konfrontovať názory, učiť sa od nich. Zároveň tiež väčšie možnosti spolurozhodovať, meniť veci, ovplyvňovať dianie. Osobne mi postup na vyššie posty priniesol aj viac sebapoznania.
(gal)