Podvodníci otvárajú klientom v zahnaničí bankové účty, na ktoré chodia rôzne sociálne dávky. Poškodení sa všakk peniazom nedostanú.
VEĽKÝ KRTÍŠ. Polícia na strednom Slovensku rieši niekoľko prípadov podvodov so sprostredkovaním práce v zahraničí, najmä v Holandsku a Taliansku. Podvodníci v zahraničí otvoria klientovi účet, na ktorý štát platí dávky. Klient sa k nim však nedostane. Holanďan žijúci na Slovensku im odporúča, aby sa obrátili na políciu a príslušný daňový úrad v Holandsku.
Popri serióznych agentúrach pôsobia v tejto oblasti aj podvodníci, ktorí namiesto sľubovaného zárobku klientov, naopak, o peniaze oberú.
„Poškodených je viac osôb, prípad je v rukách vyšetrovateľov. Bližšie informácie k nemu v priebehu vyšetrovania predbežne poskytovať nebudeme,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Fiktívne účty
Na prekladateľa Rudolfa Kooijmana, Holanďana žijúceho na Slovensku, sa obrátili niekoľkí poškodení ľudia: „Požiadali ma o pomoc nielen pre znalosť jazyka, ale aj pre kontakty, ktoré v Holandsku mám.“
Kooijman vie približne o dvadsiatich podobných prípadoch podvodného sprostredkovania práce v Holandsku. Sú za nimi slovenskí sprostredkovatelia, ktorí klientom prisľúbili získať v Holandsku prácu a bývanie. V jednej z rotterdamských bánk im otvorili fiktívne účty, na ktoré začali prichádzať peniaze v podobe rôznych sociálnych výhod od štátu.
„Účty boli podľa dostupných údajov zriadené podvodom. Klienti sprostredkovateľa s nimi nemohli disponovať,“ povedal Kooijman. Sľúbenú prácu podvedené osoby nakoniec nedostali a museli sa vrátiť na Slovensko.
VIDEO: Kooijman hovorí o fiktívnych účtoch
VIDEO: Ján Krošlák
Peniaze bude treba vrátiť
Kooijman sa obáva, že platby môžu ísť na fiktívne účty ďalej a časom ich budú musieť podvedení holandským úradom vrátiť. Nejde pritom o zanedbateľné sumy.
„Majú nárok na príspevok za starostlivosť, ktorá je okolo 47 eur mesačne, príplatky na bývanie až do 200 eur mesačne, nemalé príjmy plynú aj z takzvanej predbežnej vratky. Za rok 2007 to mohlo byť až do výšky 6,5 tisíca eur,“ odhaduje Kooijman. Ak budú musieť túto sumu vrátiť, v prípade niektorých sa suma môže vyšplhať až do 300tisíc korún.
„Zatiaľ som im mohol poradiť iba jedno. Podať trestné oznámenie a obrátiť sa na príslušný daňový úrad v Holandsku, aby zastavil akékoľvek platby na ich osobu, oficiálne zrušiť pobyt. Teraz je už na ťahu slovenská polícia a následne aj holandská daňová polícia,“ dodal Kooijman.
VIDEO: Kooijman o zneužívaní peňazí
VIDEO: Ján Krošlák