Vláda je neprimerane rýchla

Návrh ministerky práce Tomanovej, ktorý ešte len včera prešiel vo vláde, je v Národnej rade zaevidovaný s piatkovým dátumom.

Ministerka Viera Tomanová tvrdí, že zmenou zákona reagujú na požiadavky ľudí, ktorí do 2. piliera vstúpili bez toho, aby potrebovali úradne overený podpis, no pri výstupe ho už museli mať.Ministerka Viera Tomanová tvrdí, že zmenou zákona reagujú na požiadavky ľudí, ktorí do 2. piliera vstúpili bez toho, aby potrebovali úradne overený podpis, no pri výstupe ho už museli mať. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ficov kabinet včera v skrátenom legislatívnom konaní schválil návrh ministerky Viery Tomanovej, podľa ktorého sporitelia môžu vystúpiť z druhého piliera bez overenia podpisu notárom.

Návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení bol zaevidovaný v Národnej rade už s piatkovým dátumom 8. februára, teda ešte skôr, ako ho schválila vláda. „Tomuto sa hovorí záhada. Tu už je naozaj možné všetko. Je to neuveriteľné,“ zareagovala exministerka práce Iveta Radičová z SDKÚ. Ak návrh schváli aj parlament, zmena začne platiť od začiatku marca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Porušenie legislatívnych pravidiel nepripúšťajú

Podľa týchto pravidiel by pripomienkové konanie malo trvať 15 pracovných dní, ak predkladateľ zákona nenavrhne dlhšiu lehotu. Ak nastanú mimoriadne okolnosti, napríklad ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, môže byť aj kratšie – aspoň sedem pracovných dní.

Ministerka Tomanová v tom problém nevidí. „Vláda sa môže rozhodnúť aj pre takéto skrátené legislatívne konanie. Podstatné je, aby sme pružne reagovali na požiadavky občanov, čo sme urobili,“ povedala Tomanová. Štátna tajomníčka rezortu práce Emília Kršíková ju dopĺnila, že „novela je o jednej vete, a preto nie je dôvod, prečo by ju bolo potrebné študovať päť dní“.

SkryťVypnúť reklamu

Ani podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina legislatívne pravidlá porušené neboli: „Čo chcete odo mňa počuť? Postupovali sme tak, ako nám to umožňovali legislatívne pravidlá vlády.“

Tomanová návrh zdôvodnila tým, že ním reagujú na požiadavky ľudí, ktorí do druhého piliera vstúpili bez toho, aby potrebovali úradne overený podpis. No pri výstupe sa to už od nich vyžaduje. Ten, kto túto požiadavku minulý rok vložil do noviel dôchodkových zákonov, však bolo práve ministerstvo práce.

Skrátené pripomienkovanie je možné len vtedy, ak by mohli byť ohrozené ľudské práva alebo bezpečnosť, prípadne by štátu hrozili značné hospodárske škody.

VIDEO: Tomanová obhajuje rozhodnutie vlády

VIDEO: Eugen Korda

Počet ľudí, ktorí z 2. piliera vystúpili, vraj nie je dôvod

SkryťVypnúť reklamu

„Vláda mala určite dôvod, prečo takúto povinnosť do zákona dala, a to zabrániť možnému vystúpeniu sporiteľa z druhého piliera bez jeho súhlasu,“ povedala exministerka práce Iveta Radičová. Myslí si, že vládou schválený návrh sleduje jediný cieľ – uľahčiť ľuďom výstup z druhého piliera.

Ten istý názor má aj exminister Ľudovít Kaník: „Keďže sa však tieto očakávania nenapĺňajú, ministerka práce sa rozhodla venovať svoje úsilie zrýchleniu procesu výstupu občanov z tohto systému.“

Tomanová tvrdí, že dôvodom, prečo sa tak ponáhľali, nie je nespokojnosť vlády s poč­tom sporiteľov, ktorí doteraz z druhého piliera vystúpili. Podľa údajov Sociálnej poisťovne od začiatku januára do utorka 5. februára je to 4904 osôb. Ministerstvo práce počíta s tým, že z kapitalizačného piliera vystúpi 30­tisíc ľudí. „Naši občania si vždy všetko nechávajú na poslednú chvíľu,“ povedala Tomanová.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia DSS s návrhom ministerstva nesúhlasí. Ak navrhovaná zmena v zákone zostane, malo by sa tam dostať ustanovenie, podľa ktorého by na písomnom vyhlásení sporiteľa, že vystupuje z druhého piliera, mal byť aj podpis zamestnanca pobočky poisťovne, ktorým to potvrdí. „Keď ide o peniaze alebo podpis význam­ných dokumentov, mal by existovať autorizačný mechanizmus,“ povedal šéf asociácie Peter Socha.

Zároveň povedal, že asociácia vníma skutočnosť, že od minulého týždňa sa intenzita vyjadrení zo strany ministerstva práce zosilnila. „Budeme určite reagovať aj my,“ dodal Socha.

Autor: Marianna Onuferová © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu