BRATISLAVA. Ak ste zamestnancom a chcete sa vyhnúť papierovačkam s daňovým priznaním, máte čas už len do konca týždňa. Najneskôr do piatka môžete svojich zamestnávateľov požiadať, aby dane so štátom zúčtovali miesto vás. O ročné zúčtovanie dane treba učtáreň požiadať písomne. Tlačivo má k dispozícii každá firma a takisto je aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva.
Ak pracovník nestihne do učtárne zájsť do piatka, nemusí byť všetko stratené. V takom prípade závisí už len od dobrej vôle firmy, či mu zúčtovanie urobí. Ak povie „nie“, zamestnanec nemá na výber a musí si podať daňové priznanie. Má na to čas do konca marca.
Nedoplatok stačí zaplatiť do konca roka
V zúčtovaní robia firmy to, čo sa robí v daňovom priznaní. Porovnávajú preddavky zamestnanca na daň z príjmov s tým, čo mal podľa zákona skutočne aj odviesť. Ak zamestnanec zaplatil a odviedol viac, ako mal, vznikne mu preplatok. Ten mu musí štát vrátiť, čo zabezpečí firma. Tá mu ho vyplatí najneskôr vo výplate za apríl. Peniaze teda uvidí niekedy v priebehu mája.
S nedoplatkom je to trochu inak. Ak zamestnanec z rôznych príčin odviedol menej, ako mal, má čas do konca roka, aby to vrátil štátu. So zamestnávateľom sa môže dohodnúť na pravidelných splátkach.
Nedoplatok do sto korún sa vracať nemusí. Ak však zamestnanec chce darovať niektorej z neziskoviek dve percentá zo svojich daní, musí nedoplatok vrátiť, aj keď je nižší ako sto korún.
O zúčtovanie môžu požiadať aj tí, ktorí mali vlani viac zamestnaní. Je úplne jedno, koľko tých zamestnávateľov bolo a či zamestnanec pracoval vo viacerých firmách naraz, alebo v priebehu roka zmenil zamestnanie.
Zúčtovanie zvyčajne robí posledný zamestnávateľ, u ktorého si pracovník uplatnil nárok na nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus. Predtým však ešte musí zhromaždiť od všetkých zamestnávateľov potrebné doklady o zárobkoch a zrazených preddavkoch na daň. Bez toho mu firma dane nezúčtuje.
„Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredloží požadované doklady v stanovenom termíne, zamestnávateľ ročné zúčtovanie nevykoná a zamestnanec je povinný podať si daňové priznanie,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Daňové priznanie pracovník podáva aj vtedy, ak popri zamestnaní podnikal, predal alebo prenajímal nehnuteľnosť, napríklad byt alebo dom.
Pre prácu v zahraničí treba podať priznanie
O zúčtovanie dane nemôže požiadať ani zamestnanec, ktorý pracoval v zahraničí. „Zamestnanec, ktorému v minulom roku plynuli len príjmy zo závislej činnosti, ale zdrojom týchto príjmov bolo okrem Slovenska aj zahraničie, prípadne len zahraničie, povinne podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb,“ povedala Adamíková.
Dane takýto pracovník priznáva len vtedy, ak jeho zárobok za celý minulý rok presiahol 47 808 korún.
Daňové priznanie môže daňovník s príjmami zo zahraničia podať najneskôr do konca marca. Môže však požiadať až o šesťmesačný o odklad. Má na to čas do 17. marca.
Kedy vám firma dane nezúčtuje
nedoručili ste včas do učtárne potrebné doklady, napríklad potvrdenie o zárobku od iných zamestnávateľov
popri zamestnaní ste podnikali, prenajímali či predali nehnuteľnosť
mali ste príjmy zo zahraničia
získali ste nepeňažnú výhru nad 5000 korún
mali ste výnosy z cenných papierov, napríklad podielových listov
Kliknite - obrázok zväčšíte.