BRATISLAVA BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament včera schválil ďalšiu časť zdravotníckej reformy. Súčasnú jedinú centrálnu štátnu zdravotnú poisťovňu by podľa nej od budúceho roka mala nahradiť sieť regionálnych zdravotných poisťovní, do ktorých môže vstupovať aj súkromný kapitál.
Ten však zostane iba menšinovým vlastníkom, štát si v každej z poisťovní ponechá aspoň 51percentný majetkový podiel. Zákon tiež výrazne obmedzuje zisky, ktoré môžu súkromné spoločnosti zo zdravotných poisťovní získať.
Vládna koalícia dúfa, že reforma posilní súťaž a obmedzí plytvanie v zdravotníctve.
Kompromis
Prijatý zákon je výsledkom kompromisu medzi vládnymi socialistami premiéra Ferenca Gyurcsánya a menšou vládnou stranou slobodnými demokratmi. Liberáli presadzovali oveľa radikálnejšiu reformu, ale nepodarilo sa im zlomiť odpor socialistov. Niekoľkí socialistickí poslanci aj tak porušili rozhodnutie svojho klubu a hlasovali proti reforme alebo sa hlasovania zdržali.
Aj veľmi umiernená prijatá verzia stačila vyvolať odpor opozičného Fideszu a jeho lídra Viktora Orbána.
Obavy z útokov
Pred parlamentom včera opäť demonštrovali stovky radikálov a polícia sa pripravovala, že bude musieť koaličných poslancov odchádzajúcich z budovy chrániť pred prípadnými útokmi. Hlasovanie sa nieslo v napätej atmosfére.
Už dlhší čas sa v Maďarsku množia verbálne aj fyzické útoky na vládnych politikov, ktorí presadzujú reformu. Dostávajú obálky s bielym práškom a na ich byty hádžu zápalné fľaše.
Zatiaľ najrozsiahlejší útok zaznamenali minulý piatok, keď v rámci organizovanej akcie na rôznych miestach krajiny Molotovovými kokteilmi napadli obydlia piatich socialistických poslancov.
Aj k tomuto útoku, podobne ako k niektorým predchádzajúcim, sa prihlásila inak neznáma národnooslobodzovacia armáda Šípy Maďarov.
Zákonodarcovia hlasovali o zmenách v zdravotnom poistení druhý raz, prezident László Sólyom totiž zákon vlani odmietol podpísať a vrátil ho do parlamentu.
Prezidentovi sa nepáčilo, že prijatiu zákona nepredchádzala dostatočná diskusia s odbornými organizáciami a občianskou sférou, že neobsahuje dostatok garancií pre pacientov a nazval ho „pokusom s neistým výsledkom“. Vládni poslanci však včera prezidentovo veto prehlasovali.
Orbánovo referendum
Fidesz je odhodlaný zmeny v systéme zdravotného poistenia zvrátiť. Navrhuje, aby sa o nich tiež hlasovalo v blížiacom sa referende na začiatku marca. V ňom sa občania majú vysloviť k platbám v zdravotníctve a školnému na vysokých školách.
Zdravotníctvo nie je o zisku, ale o láske, vzájomnej starostlivosti a spolucítení lekára s pacientom.
István Mikola, poslanec Fideszu
Autor: Andrea Szöcsová