BRATISLAVA. Daniela Hammoud už štvrtý deň nevie, kde jej manžel odviedol ich deti – štvorročného Huseina a deväťročnú Fatimu. Z výletu do Bojníc, kam išli v sobotu, sa nevrátili, manželov mobil je vypnutý. Matka je presvedčená, že otec deti uniesol. Podľa polície nejde o únos, pátra po nich ako po nezvestných. Matka požiadala o pomoc Centrum pre medzinárodnú ochranu detí.
V byte v Dubnici nad Váhom sa striedajú novinári. Daniela sedí za počítačom, posiela emaily s adresami manželových príbuzných v Libanone a popritom zdvíha telefóny od polície, z veľvyslanectva a od mamy.
„To je celkom dobrá správa,“ hovorí, keď telefonuje s políciou. Zverejnenie fotografie manžela Mahmuda Abbasa Hammouda, zdá sa, pomohlo. Ozval sa taxikár, Mahmuda s deťmi vraj viezol do Brna a ten mu povedal, že ide do Nemecka.
Doteraz sa Daniele ozval len brat manžela a ten tvrdil, že deti sú už v Sýrii. Daniela telefonuje na veľvyslanectvo v Damasku. „Preveríme všetky lety do Sýrie,“ sľubuje veľvyslanec. „Zachovajte pokoj, v tomto regióne takéto veci nie sú neobvyklé.“
Nie je to únos
Daniela má zatiaľ len malú šancu, že deti dostane späť. S Mahmudom sa už rok rozvádza a o predbežné opatrenie, aby jej súd zveril deti do opatery, nežiadala.
„V tomto prípade sa nedá hovoriť z trestnoprávneho pohľadu o únose, pretože deti zobral otec, ktorý je s ich matkou v rozvodovom konaní, a súd zatiaľ nerozhodol, kto bude v budúcnosti zodpovedať za výchovu detí,“ povedal hovorca Policajného zboru Martin Korch.
Ak ich nájdu, Korch potvrdzuje, že môžu matke iba oznámiť miesto pobytu, ale nie priviesť ich späť.
Podobný názor má aj ministerstvo spravodlivosti.
„Keďže zatiaľ nebolo vydané predbežné opatrenie na zverenie detí, obaja rodičia majú v zmysle zákona o rodine voči deťom rovnaké práva a povinnosti,“ povedal hovorca Michal Jurči.
Vlastne je to v poriadku
Pomôcť môžu podľa ministerstva spravodlivosti veľvyslanectvá a Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže na Slovensku. Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí totiž hovorí, že únosom je odvedenie dieťaťa z krajiny obvyklého pobytu. V takomto prípade ho môže centrum pomôcť rodičovi získať späť, ale len z krajín, ktoré dohovor podpísali. Libanon medzi nimi nie je.
Podľa polície by matka mala ihneď požiadať súd o predbežné zverenie detí do starostlivosti. V tomto prípade, tvrdí Korch, by ich už bolo možné priviesť na Slovensko. Ich odvezenie by bolo marením úradného rozhodnutia.
Odborníčka na rodinné právo Iveta Rajtáková však hovorí, že polícia si zákon nevykladá správne. Trestný zákon totiž ako únos označuje nielen situáciu, keď príbuzný odníme dieťa z opatery toho, kto ho má zverené úradným rozhodnutím, ale aj z opatery toho, kto sa má podľa zákona o dieťa starať: „Ak ešte nerozhodol súd, zákon o rodine hovorí, že obaja rodičia majú rovnaké práva starať sa o dieťa, jeden z nich však bol v práve obmedzený.“
Daniela by teda ešte mohla podať trestné oznámenie pre podozrenie z únosu. Ak ho polícia odmietne, môže žiadať o preskúmanie prokuratúru.
To sú však kroky, ktoré k rýchlemu nájdeniu Huseina a Fatimy nepovedú.
Pasy schovala
Daniela sa s Mahmudom zoznámila pred viac ako desiatimi rokmi v Budapešti. Zaujímala sa o arabskú kultúru, študovala arabčinu. Odišli spolu do Libanonu, kde sa zobrali.
„Bol to však kultúrny šok, žili sme ďaleko od ľudí v dome svokrovcov, tí nás živili. Manžel nepracoval, chodil do krčiem, hrával s kamarátmi guličky,“ spomína. Presvedčila ho, aby odcestovali do Prahy, kde si našla zamestnanie len ona. Keď otehotnela, vrátili sa do Libanonu. Tam sa narodili obe deti – Fatima aj Husein. Mahmud pracoval v autoservise, ale po ôsmich rokoch privítal možnosť vrátiť sa na Slovensko, kde im Danielini rodičia kúpili byt. Opäť však prestal pracovať a Daniela požiadala o rozvod.
Posledného pol roka žil Mahmud v podnájme, deti si brával niekoľkokrát do týždňa. „Nechcela som, aby mal pocit, že ho o ne oberám,“ hovorí Daniela. Deťom však pre istotu schovala u rodičov pasy. Manžel bol podľa nej zúfalý, nevládal platiť podnájom, končil mu pobyt.
Daniela hovorí, že nad vodou ju držia len informácie, ktoré ľudia poskytujú polícii, ako tá, že muž s deťmi sú ešte stále na území Európskej únie.
Aké sú možnosti
ak ešte nerozhodol súd o zverení detí matke, môže rodičovi pomôcť len Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré je orgánom dohovoru o medzinárodných únosoch detí
únosom je podľa dohovoru každé odvedenie dieťaťa z krajiny obvyklého pobytu, centrum nezaujíma, či a komu bolo dieťa zverené
dohovor uznáva 78 krajín
minulý rok centrum riešilo 103 medzinárodných únosov, 73 detí bolo unesených zo Slovenska, 30 zo zahraničia na Slovensko
väčšinou išlo o únosy do krajín Európskej únie, arabských krajín sa týkalo len niekoľko prípadov
v prípade krajín, ktoré dohovor neuznávajú, nie je možné rodiča nijako nútiť dieťa vrátiť, muselo by ísť o dobrovoľné rozhodnutie