Mnohé pokuty sú len na papieri

Napriek tomu, že súčasťou mnohých predpisov, ktoré regulujú rôzne druhy ľudskej činnosti, sú sankcie za ich porušenie, veľa z nich úrady nevyužívajú a hrozby zostávajú len formálne. V niektorých prípadoch orgán, ktorý by pokutu udelil, chýba.

Slovenská obchodná inšpekcia dala vlani pokutu štyrom predajcom za predaj cigariet ľuďom mladším ako 18 rokov.Slovenská obchodná inšpekcia dala vlani pokutu štyrom predajcom za predaj cigariet ľuďom mladším ako 18 rokov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)

BRATISLAVA. Podľa zákona o ochrane nefajčiarov sa nesmie fajčiť na autobusových zastávkach ani štyri metre od nich. Kto by mal na to dohliadať, zákon nehovorí. „Mestská polícia nemá kompetencie, aby v blokovom konaní preberala takéto priestupky,“ povedal hovorca bratislavskej Mestskej polície Peter Pleva. Predseda predstavenstva bratislavského Dopravného podniku Branislav Zahradník povedal, že postihovanie fajčiarov určite nepatrí do ich kompetencie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ľudia, ktorí zistili, že aj keď urobia priestupok, nepokutujú ich, porušujú predpisy opakovane,“ vysvetľuje sociológ Pavel Haulík. Väčšina ľudí sa podľa neho pravidlá snaží aj tak dodržiavať.

SkryťVypnúť reklamu

Deti sa dostanú k cigaretám ľahko

Zákaz predávať cigarety osobám mladším ako 18 rokov platí už tri roky. Predajcov môže Slovenská obchodná inšpekcia trestať pokutami od desať­ do dvestotisíc korún.

„Vlani sme udelili štyri pokuty vo výške 55­tisíc korún za predaj cigariet pod osemnásť rokov,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.

Podľa združenia Stop fajčeniu školskej mládeže viac ako štvrtina žiakov v roku 2007 fajčila cigarety, 8 percent boli denní fajčiari. Viac ako polovica oslovených žiakov povedala, že si cigarety kupuje v obchode a ani pätina z tých, čo si cigarety kupovali, vraj nebola pre svoj nízky vek odmietnutá.

Pravidlá, ktorých dodržiavanie úrady nekontrolujú, zoslabujú v ľuďoch právne vedomie.

„Do vedomia ľudí neprenikla zásada, že kto nedodržiava pravidlá, má za to niesť dôsledky. Väčšina ľudí si kritériá, čo je správne alebo nesprávne, stanovuje sama, a to aj tam, kde sú právne postihy stanovené, povedal Haulík.

SkryťVypnúť reklamu

Úroveň právneho vedomia je podľa neho „jánošíkovská“. „Síce sú pravidlá, čo je a čo nie je správne, ale aj tak to nikto nekontroluje a keby aj, tak si to vybavím nejako inak,“ opisuje zmýšľanie ľudí Haulík.

Pokuta je iba v zákone a médiách

Začiatkom septembra v Bratislave protestovali cyklisti proti novele lesného zákona spolu s expremiérom Mikulášom Dzurindom. Prekážalo im, že nebudú môcť jazdiť po lese mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy.

Súhrnné informácie, koľko a v akej hodnote lesné úrady udelili cyklistom pokuty po septembri, ministerstvo pôdohospodárstva nemá. „Napríklad na Obvodnom lesnom úrade v Malackách nebola cyklistom udelená žiadna pokuta za porušenie citovaného zákona, neprišiel podnet zvonka ani zamestnanci úradu nezistili porušenie zákona cyklistami,“ povedal generálny riaditeľ lesníckej sekcie ministerstva Marián Ondrejčák.

SkryťVypnúť reklamu

V piatich prípadoch členovia lesnej stráže vykázali cyklistov z lesov v oblasti Pajštúnskeho hradu. Tí sa spúšťali z kopca krížom cez lesné porasty.

„S jazdením cyklistov mimo lesných ciest a vyznačených cyklotrás nie sú problémy. Oveľa väčším problémom sú terénne motorky a štvorkolky, ktoré je problematické v lese zastaviť,“ povedal Ondrejčák.

Priateľský úrad

Pokuta až do výšky päťtisíc korún hrozí tento rok všetkým poistencom, ktorí zmenili zdravotnú poisťovňu a do 8. januára jej nevrátili preukaz poistenca.

Pokuty za nevrátenie zdravotných preukazov dáva Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Za rok 2007 ešte nemá spracované údaje. Po prepoistení v roku 2006 nevrátilo preukazy viac ako 93­tisíc poistencov. Úrad udelil len niekoľko desiatok pokút. Sám si totiž zúžil možnosti, kedy tak môže urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol prijatý záver, že úrad pristúpi k uloženiu pokuty v tých­ prípadoch, ak bude nevrátený preukaz poistenca pôvodnej zdravotnej poisťovne zneužitý,“ povedal Branislav Juhás, riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu