BRATISLAVA. Za televíziu a rozhlas má platiť každý odberateľ elektrickej energie. Zákon v tomto znení sa chystá parlament schváliť v najbližších dňoch. Výška poplatku zostáva rovnaká, za STV a Slovenský rozhlas zaplatíme 140 korún.
Platenie koncesionárskych poplatkov v podobnom duchu pripravilo aj ministerstvo kultúry za bývalej vlády, nestihlo ho však presadiť.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že zákon v parlamente jeho strana nepodporí. Považuje ho za nespravodlivý, ťažkopádny a nezabezpečuje dosť financií pre verejnoprávne médiá, napríklad cestou valorizácie poplatku.
Bol to nápad ANO
„Spojiť platenie s odberom elektrickej energie je nonsens,“ povedal Galbavý. Podľa neho SDKÚ tento systém vždy odmietala. To, že podobný zákon predložila ešte v roku 2006 vtedajšia koaličná poslankyňa za ANO Iveta Henzélyová, bola podľa Galbavého jej osobná iniciatíva.
Predseda výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik z KDH nespochybňuje, že túto filozofiu zákona pripravovala aj predchádzajúca koalícia. „My sme to síce už cez vládu nepustili, ale to bolo už pred voľbami. Na tento zákon treba mať odvahu. Je nepopulárne povedať čiernym pasažierom, že sú čierni.“
Ani on však zákon nepodporí. Návrh totiž obsahuje veľa nedoriešených vecí. Mal by začať platiť už od marca, pričom prechod naň nebude podľa Minárika jednoduchý.
Aj Slavomíra Salajová z Mediálneho inštitútu, ktorá mala kedysi na ministerstve kultúry na starosti agendu médií, zákonu vyčíta koncepčné nedostatky, ktoré môžu podľa nej viesť k jeho nevykonateľnosti. Podľa neho sa platiteľom totiž automaticky stáva doterajší koncesionár. Ak však nie je táto osoba totožná s osobou, ktorá platí účty za energiu, môže domácnosť platiť dvakrát, pričom zákon takého prípady nerieši. Kritizuje aj to, že platiť majú nielen podnikateľské subjekty, ale aj neziskové organizácie, živnostníci či akékoľvek fyzické osoby, ktoré zamestnávajú viac ako troch zamestnancov.
STV a SRo zákon chcú
STV považuje pripomienkovanie zákona za uzavreté. „Neznamená to však, že čas neprinesie zmeny,“ povedala hovorkyňa STV Želmíra Habánová. Ani v rozhlase už nepredpokladajú výrazné zmeny pri jeho schvaľovaní. Podľa hovorkyne SRo Alexandry Štullerovej-Koreňovej na zákon čaká rozhlas už roky a na jeho znení spolupracoval.