Jeho pozornosť pritiahli mešity a minarety.
Haider je vyhlásený bojovník. Proti cudzincom a prisťahovalcom zvlášť, proti židom, proti rozšíreniu Európy i proti tým, čo si myslia, že nacizmus bol zločinecký a neľudský režim.
Teraz je proti výstavbe mešít a minaretov vo svojej spolkovej krajine. Hoci názov mešity a minarety v texte zákona, ktorý schválila korutánska vláda, nenájdete. Je to oveľa rafinovanejšie. Vláda nechá upraviť zákon o schvaľovaní stavieb tak, že stavby nesmú narušovať vzhľad obcí „budovami zvláštnych rozmerov“.
Zákon ešte musí prejsť parlamentom. Haider však nenechal nič na náhodu. Okrem poslancov jeho Zväzu pre budúcnosť Rakúska zdvihnú ruky aj poslanci ľudovcov. Tej strany, ktorá jediná vzala haiderovcov kedysi do spolkovej vlády.
Má to len jeden háčik. Aj teraz je nepriateľ viac v Haiderovej hlave než v skutočnosti. V polmiliónovom Korutánsku žije asi desaťtisíc moslimov, ale doteraz nikto nechcel mešitu či minaret postaviť.
V iných častiach Rakúska mešity sú, aj pár minaretov. Tam ich však nezakázali.
Aj v tomto prípade platí, že kde sa dvaja bijú...
V Korutánsku je teraz ohrozená výstavba chrámu a centra tibetského budhizmu v Hüttenbergu. Povolenie na jeho stavbu musia posúdiť podľa nového zákona.
Akurát, že proti nemu neprotestoval nikto. Dokonca ani Haider.
Autor: Miriam Zsiellová