BRATISLAVA. Toľko kokaínu slovenskí policajti ešte nikdy pohromade nevideli. Dovedna 163, 8 kilogramu, ktoré zadržali minulý týždeň vo veľkosklade v Dunajskej Strede, je dvanásťnásobkom toho, čo policajti s colníkmi zhabali za posledných desať rokov.
Kto stojí V pozadí transferu nalodeného v Argentíne, zatiaľ nie je známe. Začalo sa len trestné stíhanie vo veci.
VIDEO: Colníci a polícia našli kokaín za 1,6 miliardy
VIDEO: Tomáš Rybár
V prípade figurujú aj slovenské špedičné firmy, podľa informácií SME by však medzi podozrivých patriť nemali. Kľúčový pre ďalšie konanie je ten, komu bola zásielka určená. Medzi inými vraj aj jednej slovenskej firme.
Polícia: Náš úspech
„Bola to naša sólo akcia, naše poznatky a naša vlastná analytická činnosť,“ hovorí, ako kokaín objavili, riaditeľ colného kriminálneho úradu Jozef Dudáš.
Zákrok podľa neho neprekazil akciu inej polície, ktorá by ju mohla sledovať až ku konečnému užívateľovi.
„V rámci kontrolovaných dodávok sa krajiny o priebehu dodávky informujú, aby nedošlo ku komplikáciám. Slovenskú stranu žiadna iná krajina neinformovala,“ povedal prvý policajný viceprezident Michal Kopčík.
Zahraničie už vraj slovenským policajtom gratulovalo. Európsky rekord so zadržanými desiatimi tonami držia Španieli.
Kokaín bol zrejme určený na trhy v Európskej únii, nie však na slovenský.
„Skupina osôb, o ktorej hovoríme, mala už v minulosti problémy s dovozom tovaru na územie únie. Avšak v inej členskej krajine a nešlo o drogy,“ povedal o podozrivých Dudáš. Dúfa, že ich aj obvinia a postavia pred súd.
Prečo si dodávku nevšimli už v Hamburgu v prístave? „Prekladisko je veľmi veľké. Kým nie sú konkrétne informácie, nedá sa odkontrolovať každý kontajner,“ vysvetľuje Kopčík.
Analýza jednej fľaše červeného vína ukázala, že je v nej 908 gramov viskóznej tekutiny. Už na prvý pohľad to nevyzeralo ako víno. Po expertíze sa ukázalo, že v jednej fľaši je 390, 7 gramu čistého kokaínu.
Experti v Kriminalistickoexpertíznom ústave teraz musia otvoriť každú fľašu a vybrať z nej časť vzorky, aby zistili, či je obsah taký istý ako v už otvorenej fľaši. Potom podľa viceprezidenta kokaín zrejme spália. Zo zadržanej dávky by sa dalo vyrobiť asi 550tisíc pouličných dávok.
Určené do Európy
„ Skúsenosti naznačujú, že po vstupe do Schengenu sa menia spôsoby prepravy drog. Myslím, že sme vyslali signál potenciálnym páchateľom, ale aj partnerským zložkám, že sa dokážeme vyrovnať aj s takýmito prípadmi,“ povedal Dudáš.
Najväčšími producentmi kokaínu sú krajiny Južnej Ameriky ako Kolumbia, Bolívia, Peru alebo Venezuela.
Popularita kokaínu aj heroínu na Slovensku klesá a nahrádza ich lacnejší pervitín.
Užívateľov kokaínu pribudlo
Za jednu dávku drogy bohatších sa platí okolo tritisíc korún.
Kým všebecne drogovo závislých ľudí, ktorí sa liečia, ubúda, tých, čo sa liečia zo závislosti od kokaínu, na Slovensku pribúda. Údaje Národného monitorovacieho centra pre drogy za rok 2006 hovoria, že sa zo závislosti od drogy „smotánky“ liečilo dvadsať ľudí. V roku 1996 boli len traja.
Počet ľudí, ktorí drogy skúšajú, stúpa. Vláda zatiaľ nehovorí o trende a čaká, či sa to potvrdí. Zisťuje sa to v prieskume, v ktorom ľudia odpovedajú, či už niekedy drogu vyskúšali. Kokaín vyskúšalo asi jedno percento opýtaných.
Riaditeľka centra Lucia Kiššová hovorí, že kokaín nahrádza pervitín, ktorý je dostupnejší a aj lacnejší. Drahší kokaín sa považuje za drogu pre vyššie spoločenské vrstvy. Cena tritisíc korún za gram pre konkurujúci pervitín a snahu juhoamerických kartelov získať nové trhy v poslednom čase mierne klesla.
Osobné údaje o dvadsiatich ľuďoch, ktorí sa zo závislosti od kokaínu liečili, charakteristike smotánky nezodpovedá. Išlo skôr o problémových a sociálne slabších užívateľov. Centrum si to vysvetľuje aj európskymi štúdiami, podľa ktorých ľudia z lepších vrstiev vyhľadávajú pomoc inde ako v oficiálnych liečebniach, pretože sa tam necítia dobre.
Kokaín dovážajú najmä albánske skupiny do Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc, kde je „vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva“.(mož)
Kopčík: Podsvetie od drog ustúpilo
O obchodovaní s drogami na Slovensku sme hovorili s prvým policajným viceprezidentom MICHALOM KOPČÍKOM.
Zaoberá sa pašovním drog aj slovenské podsvetie?
„Ešte existujú skupiny, ktoré sa distribúciou týchto látok zaoberajú. Väčšina z nich od obchodovania s nimi ustúpila, pretože je to dosť rizikový obchod. Riziko, že budú odhalení a prídu o dosť veľké peniaze, je veľké.“
Prečo je to rizikový obchod?
„Ak má polícia informácie o distribúcii drog, snaží sa zadržať nielen konzumentov a dílerov, ale aj organizátorov. Trestná sadzba za to je vysoká a dá sa jednoznačnejšie preukázať ako pri iných zločinoch. Zisk z predaja nie je až taký veľký. Sú tu iné druhy trestnej činnosti, ktoré prinášajú väčší zisk.“
Čo napríklad?
„Bolo obdobie, keď bol väčší zisk z výpalného, ale teraz sa tieto skupiny viac zaoberajú ekonomickou trestnou činnosťou, ktorú je ťažšie odhaliť.“
Bol nejaký významný člen podsvetia zadržaný za drogy?
„Koncom roku 2006 sme napríklad počas akcie Légia zadržali osobu, ktorá v minulosti pôsobila v skupine Mikuláša Č. Teraz je vo väzbe a vo veci prebieha vyšetrovanie. Pri akcii Barbie bola v roku 2007 rozložená skupina pôsobiaca predovšetkým v okrese Rožňava.“
Zvyšuje sa počet páchateľov zadržaných pre drogy?
„Stúpa, i keď množstvo dovezenej drogy klesá, ale stúpa počet vyrobenej na Slovensku. Viacerí sa to naučili v Českej republike. Výrobou sa zaoberajú najmä študenti stredných a vysokých škôl alebo krátko po skončení školy. V rámci dovozu je to skôr stredná veková kategória, keďže je tam potrebný viac sofistikovaný spôsob dopravy a distribúcie.“
Ktorá droga je teraz najpopulárnejšia?
„Marihuana. Pestuje sa v črepníkoch, v uzavretých priestoroch. Na to, aby rástla sa využíva umelé osvetlenie. Druhý je pervitín.“
|