BRATISLAVA. Zúženie či úplné zrušenie poslaneckej imunity zrejme nebude mať podporu až do konca volebného obdobia. Myslia si to poslanci z väčšiny parlamentných klubov.
Predseda parlamentu Pavol Paška bol v utorok ako jediný koaličný poslanec proti stiahnutiu vlastného návrhu na zrušenie priestupkovej imunity. Paška sa chystá na marcovej schôdzi navrhnúť úplné zrušenie imunity, ale ani poslanec Smeru Mojmír Mamojka mu nedáva veľkú nádej na úspech.
Medzi poslancami strany Roberta Fica sú vraj nálady „pol na pol“. Boris Zala si myslí, že sa v tomto volebnom období sa s imunitou hýbať nebude.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že „veľké pohyby s imunitou nehrozia“. Strana podľa neho názor do konca volebného obdobia určite nezmení. SNS nerozlišuje medzi priestupkovou a celkovou imunitou a je jasne za zachovanie tohto princípu.
Ak v HZDS platí, že čo chce predseda, to bude, tak hnutie zrušenie imunity tiež nepodporí.
„Nemyslím, že by sa malo niečo zmeniť,“ povedal šéf HZDS Vladimír Mečiar.
Opozícia hovorí, že Paška nemá autoritu.
„Na mieste pána Pašku, po tom, čo sa stalo v parlamente, by som z funkcie predsedu parlamentu odstúpil,“ povedal poslanec za KDH Vladimír Palko. „Vyzerá to tak, ako keby druhý muž v štáte bol vo vládnej koalícii Mister Nobody,“ tvrdí.
„Chápem to ako absolútny amaterizmus a ako podraz zo strany poslaneckého klubu Smeru voči predsedovi parlamentu,“ myslí si o Paškovom pokuse predseda SMK Pál Csáky. Pripúšťa, že aj v SMK sú poslanci, ktorí nemusia zúženie imunity podporiť.
SDKÚ podľa informácií SME chce hlasovať za zrušenie priestupkovej imunity, nie však za jej úplné zrušenie.
Paška: Otvorili mi cestu
O pokuse obmedziť poslaneckú imunitu sme sa rozprávali s predsedom parlamentu Pavlom Paškom.
Nie je vašou osobnou prehrou, že ste ako jediný z koalície podporili svoj návrh?
"Ja som bol jediný proti? To prekvapenie bolo veľké. Na druhej strane sa tá agenda ťahala dosť dlho. Poslanci Smeru síce takto hlasovali v rámci konzistentnosti koalície, to riešenie ale nie je konečné. Mám veci dopracovať a ja sa vrátim k rokovaniam. Mám tak aspoň otvorenú cestu navrhnúť úplné zrušenie imunity."
Hovoríte, že vás to prekvapilo. Vy ste to nekonzultovali v Smere?
"Ale konzultovali sme. Lídri SNS a HZDS hovorili, že podpora Smeru by mohla znamenať porušenie koaličnej zmluvy. Myslel som si však, že to pustíme do druhého čítania."
Neberiete to ako vyjadrenie nedôvery od ľudí zo Smeru? Nestáva sa, keď podpredsedu strany nepodporí žiaden jeho kolega.
"Neberiem to tak zatiaľ. Pri hlasovaní nastalo napätie a dohadovanie - poslanci sa po sebe pozerali. Prevládla ale koaličná zhoda. Keď v marci predložím návrh, budem sa jasne pýtať a kolegovia budú musieť odpovedať, čo bolo dôvodom."
Poslanci Smeru mali problém aj s priestupkovou imunitou, vy navrhnete jej úplné zrušenie. Nie je to skok po hlave?
"Na rozdiel od rušenia priestupkovej imunity bude úplné zrušenie procesne jednoduchšie. Aj protiargumenty sa budú hľadať ťažšie."
Koľko vašich poslancov má problém so zrušením imunity?
"Po tom som nepátral. Indikátorom je vždy konečné hlasovanie."