Druhý muž libanonského hnutia Hizballáh je po smrti. Imáda Mugníju zabila v utorok v noci v sýrskom Damasku bomba.
Hizballáh je presvedčený, že ju nastražil Izrael a prisahá mu za to pomstu. Z vraždy obvinil Tel Aviv aj Irán, ktorý Hizballáh otvorene podporuje. Sýria, ktorá poskytuje často útočisko teroristom, označila atentát za „teroristický akt“.
Izrael: Je to úspech slobody
Židovský štát odmieta, že by bol do incidentu zapletený. „Ktokoľvek ho dostal, preukázal vysokú úroveň spravodajských služieb aj operačných schopností,“ vyhlásil bývalý šéf izraelskej tajnej služby a súčasný labouristický poslanec Danny Yatom.
Atentát na muža, na ktorého roky poľovali Izraelčania aj Američania je podľa Izraelu „úspechom slobodného sveta“. Hľadali ho v 40 krajinách a figuroval na popredných miestach amerického, izraelského aj argentínskeho zoznamu teroristov. Má na svedomí stovky životov a jeho strata bude pre Hizballáh značná. Psychologicky aj prakticky.
Mugníja fungoval ako spojka medzi Hizballáhom a Iránom a organizoval „najúspešnejšie“ teroristické operácie. Pre schopnosť vyše 20 rokov unikať najlepším tajným službám sveta, dostal prezývku Líška.
Hizballáh v ohrozrení
To, že ho dostali, podľa analytikov znamená, že nikto z lídrov Hizaballáhu nie je v bezpečí.
Pre hnutie, ktoré je teraz „na výslní“ po tom, čo dokázalo vytrápiť Izrael v druhej libanonskej vojne, je to zlá správa. Už roky sa nepodarilo zneškodniť taký terč, akým bol Mugníja. Naposledy pred 15 rokmi pri izraelskom atentáte zomrel zakladateľ Hizballáhu šejch Musawi.
Obavy z odvety
Ak bol za Mugníjovou smrťou skutočne Izrael, ide podľa tunajších komentátorov o mimoriadne odvážny, aj keď sporný krok. Je zrejmé, že Hizballáh sa pokúsi o odvetu a je to len otázka času.
Po atentáte na Musawiho ňou bol útok na izraelskú ambasádu v Buenos Aires, pri ktorom zahynulo takmer 30 ľudí. O dva roky neskôr potom vybuchlo v rovnakom meste židovské centrum a obetí už bolo trojnásobne viac. Aj z týchto útokov vinili Mugníju.
Bezpečnostný analytik izraelského denníka Haarec Amir Oren napísal, že po atentáte na lídra teroristickej organizácie ho väčšinou nahradí ešte horší. Hizballáhu však bude trvať dlho, kým si nájde náhradu.
Libanonský terorista vynikal v prestrojeniach
Libanončan Imád Mugníja (45) začal svoju teroristickú kariéru začiatkom 80. rokov ako snajper v libanonskej občianskej vojne.
Strieľal do libanonských kresťanov. Mal blízko k Jásirovi Arafatovi, ich priateľstvo trvalo roky.
V 80. a 90. rokoch naplánoval veľa teroristických útokov, podieľal sa na únose lietadla spoločnosti TWA v roku 1985. Útočil na americké, izraelské a židovské ciele.
Vinia ho z organizácie útokov na americké kasárne v Bejrúte v roku 1983, židovské objekty v Argentíne a z únosov viacerých ľudí zo Západu. Izrael tvrdí, že jeho jednotky sa podieľali aj na únose dvoch izraelských vojakov v lete 2006, čo odštartovalo vojnu s Hizballáhom.
Mugníja vraj mal kontakty na al-Káidu a udajne sa v roku 2006 stretol s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom. Dlho unikal, bol majstrom prestrojení, a tak sa mu darilo prakticky slobodne cestovať medzi Iránom, Sýriou a Libanonom.
(mik)
![]() |
![]() Teroristický útok v Buenos Aires, ktorý mal na svedomí. FOTO – SITA/AP |
Autor: Jana Shemesh, Tel Aviv