
BRUSEL. Hoci diskusia o obnovení kandidatúry na členstvo Smeru v Strane európskych socialistov (PES) bola napätá, Smer získal v hlasovaní predsedníctva 82 percent hlasov.
Pri rozhodovaní o tom, či strana Európskych socialistov vráti Smer do pozície kandidáta na členstvo, bol kľúčový list od predsedu strany Smer a premiéra Roberta Fica a predsedu SNS Jána Slotu.
Spoločne v ňom odmietli všetky formy diskriminácie a zaviazali sa, že budú podporovať rozvíjanie menšinových práv. Kópiu listu má SME k dispozícii.
Ficov Smer sa tak po roku a pol nútenej izolácie vráti na začiatok a znovu bude mať štatút kandidáta. O plnohodnotnom členstve sa bude rozhodovať až na jeseň v roku 2009.
Najsilnejším advokátom obnovenia členstva bol zástupca českej sociálnej demokracie Jiří Havel. Ten delegátov presviedčal, že Fico je na Slovensku mimoriadne populárny a že Slotove vyjadrenia netreba brať vážne.
„Náš prezident má ženu zo Slovenska, Paroubek tiež, a ja mám od vás priateľku. Takže som veľmi rád, že nemusím žiadať o azyl v Budapešti,“ vtipkoval Havel po zasadnutí predsedníctva.
Proti obnoveniu kandidatúry boli strany z Maďarska, Francúzska a Belgicka. „Belgičanom prekážalo, že socialistické stanovy jasne zakazujú koalíciu s krajne pravicovou stranou. Pragmatický názor však nakoniec prevážil,“ povedal taliansky socialista a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ugo Intini.
Smer môže byť navyše spokojný, že s obnovením členstva nie je spojené žiadne monitorovanie. Táto otázka sa však dá podľa maďarskej delegátky otvoriť v prípade, že by došlo k problémom.
„Nemáme nič proti Smeru, ale proti jeho koaličnému partnerovi na čele s Jánom Slotom. Ich spoločný list však presvedčil ostatné strany, aby ich vzali späť,“ vyhlásila europoslankyňa Alexandra Dobolyi, ktorá mala poverenie z Budapešti hlasovať proti obnoveniu členstva. Dobolyi dúfa, že Slota dodrží svoje slová, ktoré napísal na papier, a že nebude pokračovať v kontroverzných vyhláseniach.
PES vylúčila Smer z klubu v októbri 2006 v dôsledku jeho vstupu do koalície so Slovenskou národnou stranou.
Väčšine prítomných delegátov imponujú ekonomické úspechy Slovenska, Ficova sociálna politika a pochválili napríklad nový Zákonník práce. „Keď sa pozriem na Slovensko, vidím sociálnodemokratickú vládu, ktorá má konkrétne výsledky. Rastie hospodárstvo, počet pracovných miest,“ vysvetlil uvažovanie socialistov ich šéf Poul Nyrup Rasmussen.
Predseda Smeru si na poslednú chvíľu naklonil predsedníctvo PES sľubom, že zmení návrh tlačového zákona. „Telefonovali sme spolu a sľúbil, že do druhého čítania zapracujú pripomienky OBSE a Európskej únie,“ povedal Rasmussen.
OBSE včera oficiálne zaslala svoje pripomienky k zákonu.
„Nesmierne sa z toho teším a je veľmi dôležité, že naša strana môže znova participovať na úlohách socialistickej frakcie,“ povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
OBSE poslalo oficiálne pripomienky
Tlačový zákon by nemal obsahovať možnosť udeľovať pokuty ministrom a mal by zlúčiť právo na odpoveď, opravu a dodatočné oznámenie.
Návrh tlačového zákona „v niektorých najdôležitejších ohľadoch nezodpovedá akceptovaným medzinárodným a európskym štandardom“. Vyhlásila to včera medzinárodná organizácia Article 19, ktorá na požiadavku predstaviteľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pripravila analýzu tlačového zákona. OBSE sa s odporúčaniami stotožňuje.
Obe organizácie odporúčajú ako najdôležitejšie z návrhu zákona úplne vypustiť paragraf, podľa ktorého periodická tlač a agentúry nesmú obsahovať informácie, ktoré propagujú vojnu, opisujú kruté alebo inak neľudské konanie, či ktorými sa propaguje užívanie omamných látok, násilie a podnecuje nenávisť. Paragraf „je zbytočný, vágny a príliš všeobecný a členovia exekutívy by nikdy nemali mať možnosť udeľovať pokuty médiám“.
Sporné veci dostatočne upravuje Trestný a Občiansky zákonník.
Za problém považujú aj to, že ministerstvo kultúry má mať právomoc udeľovať pokuty. „Ak politici dostanú právomoc regulovať médiá, budú úplne prirodzene v pokušení zneužiť svoje právomoci.“
Druhé dôležité odporúčanie sa týka práva na odpoveď. „Pre zabránenie možnosti zneužitia“ odporúčajú, aby sa všetky tri opravné prostriedky – právo na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenie zlúčili do jedného. A ten bude použitý iba v prípade, ak žiadateľ „dokáže preukázať svoj oprávnený záujem na oprave nepresného alebo zavádzajúceho tvrdenia uverejneného v periodickej tlači“.
Po minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľom OBSE štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík povedal: „Sme pripravení všetky relevantné odporúčania zohľadniť a následne zapracovať."
„Skôr, ako sa v parlamente začne rozprava vo výboroch, nevidíme dôvod komentovať tlačový zákon,“ povedal včera hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Mirka Kernová