PRAHA, BRATISLAVA. Český parlament sa dnes po druhý raz pokúsi zvoliť novú hlavu štátu. Týždeň po prvej voľbe, ktorú poznamenal spor o spôsob voľby a vzájomné obviňovanie politikov z vydierania, sa proti sebe zídu traja kandidáti.
K súčasnej hlave štátu Vaclávovi Klausovi a Čechoameričanovi Janovi Švejnarovi pribudol aj „technický“ kandidát Jana Bobošíková. Europoslankyňu navrhli komunisti z taktických dôvodov s vedomím, že nemá minimálnu šancu.
Na koni je Klaus
Jej nasadenie hrá do karát najmä ODS. Ak komunisti zahlasujú v prvom kole za Bobošíkovú a nie Švejnara, ktorého podporili pred týždňom, v Senáte aj Snemovni tak môže vyhrať Klaus. Do druhého kola by tak postúpil sám.
ODS, ktorej je Klaus čestným predsedom, je ochotná ustúpiť a súhlasiť s verejnou voľbou, proti ktorej tak ostro protestovala. Občianski demokrati si vraj vyjednali dostatok hlasov pre svojho kandidáta. Tak či tak. Podobne sa včera vyjadril aj šéf komunistov Vojtěch Filip.
„Klaus má istých 148 hlasov, ale žiadne od komunistov," povedal. Potrebné hlasy mu podľa neho zabezpečia ľudovci. V treťom kole, keď sa sčítavajú hlasy poslancov a senátorov, ich potrebuje kandidát aspoň 141.
V minulej voľbe Klausovi chýbal k zvoleniu len jeden hlas. V jeho výhru verí aj 80 percent českých tipujúcich.
Aby sa Švejnar dostal do druhého kola, musí vyhrať aspoň v jednej komore.
Bobošíková na to nemá ani najmenšiu šancu. Aj komunisti priznávajú, že do boja o Hrad ju postavili, aby mohli vyjednávať so zelenými a sociálnymi demokratmi.
Za podporu Švejnara žiadali odmietnutie radaru a uzavretie „paktu o neútočení“. Zelení to odmietli a komunistom tak taktický manéver nevyšiel.
Zelení prekvapili
V tejto voľbe najviac prekvapili zelení, myslí si komentátor českého týždenníka Respekt Erik Tabery o najmenšej koaličnej strane.
„Dokázali postaviť vlastného kandidáta, zaistiť mu podporu i v druhej voľbe, dokázali tiež nechuť ku Klausovi a odolali požiadavkám komunistov a sociálnych demokratov,“ hovorí Tabery.
Predvolebný boj uplynulý týždeň poznačili rôzne politické škriepky a obviňovania z nátlaku na voliteľov. Podľa politológa Bohumila Doležala však tieto aféry boli zbytočne nafúknuté.
„Aj ja som v čase poslaneckého mandátu vo Federálnom zhromaždení dostával výhražné listy, a to oveľa tvrdšie,“ povedal Doležal.
Tieto voľby podľa neho poukázali na slabosť a nepripravenosť zákonodarcov čeliť situáciám, ktorým sa v politike nedá vyhnúť.