ÖSTERSUND, BRATISLAVA. Vari desať metrov chýbalo nórskemu biatlonistovi Ole Einarovi Björndalenovi k jedenástemu titulu majstra sveta a pocte najúspešnejšieho účastníka histórie MS.
Dráma až do finišu
Cieľová línia vo včerajších pretekoch s hromadným štartom už bola na dosah, keď sa cez neho ako víchor prehnal o 11 rokov mladší krajan Emil Hegle Svendsen. Tridsaťštyriročný Björndalen už zrýchliť nedokázal. Skúsil pridať, no rozbehnutý Svendsen situáciu kontroloval. „Emil bol lepší. Musím to akceptovať,“ povedal v cieli desaťnásobný majster sveta.
V tejto sezóne sa bežali dvakrát preteky s hromadným štartom. Vždy vyhral Ole Einar. V najdôležitejších pretekoch sezóny však už premožiteľa našiel.
Vo Švédsku stál Björndalen na stupňoch víťazov v každej disciplíne, no vyhral len stíhačku. Má o 11 medailí zo svetového šampionátu viac než Alexander Tichonov, no v štatistikách MS zostal na čele dnešný šéf Ruskej biatlonovej únie. Vďaka vyššiemu počtu zlatých kovov. Tichonov má bilanciu 11–4–2, Björndalen 10–10–9. „Nepočítam tie kovy, behám pre radosť,“ zopakoval Ole aj na severe Európy.
Ignoroval únavu
Novému hrdinovi šampionátu, krajanovi Svendsenovi (okrem pretekov s hromadným štartom vyhral aj vytrvalostnú súťaž) blahoželal už v cieli. „Keď ma z prvého miesta zosadí krajan, tak to nie je také hrozné,“ konštatoval Björndalen.
Aj 22ročný Lillehammerčan Svendsen toho mal v závere plné zuby. „Bolo to čisté vzrúšo. Vyhral som preto, lebo som ignoroval únavu,“ prezradil Svendsen.
Tri zlaté len Henkelovej
Najviac medailí v Östersunde nazbierali Nemky Andrea Henkelová a Magdalena Neunerová. Henkelová po triumfoch v šprinte a stíhačke si dobehla po zlato aj v štafete. Neunerová k mix štafete a klasickej štafete pridala sobotňajší triumf v pretekoch s hromadným štartom.
Vo Švédsku prehrali Nemky jedinú individuálnu disciplínu, vo vytrvalostnom biatlone im titul ukradla Ruska Jekaterina Jurievová. „Zlato v štafete sme bezpodmienečne chceli. Veď sme vyhrávali celú sezónu. A pre mňa to bol sladký záver mimoriadne vydareného šampionátu,“ vyznala sa v cieli už šesťnásobná majsterka sveta Henkelová.
Slovenské kvartetá si v štafetách zhodne dobehli po 9. miesta. „Deviata priečka žien je veľmi dobrý výsledok. Vlani sme, myslím si, že v silnejšom zložení, skončili na pätnástom mieste. Výkonnostne sa posúvame,“ povedal pre agentúru SITA tréner ženskej reprezentácie Milan Gašperčík.
Fakty MS
Muži - preteky s hromadným štartom na 15 km: 1. Svendsen (Nór.) 36:12,6 min (1 trestný okruh), 2. Björndalen (Nór.) +0,4 s (1), 3. Čudov (Rus.) +24,9 (3) ... 19. Hurajt (SR) +2:13,2 (4).
Muži - štafeta na 4x7,5 km:1. Rusko (Čerezov, Kruglov, Jarošenko, Čudov) 1:21:00,7 h (0 trestných okruhov + 5 dobíjaní), 2. Nórsko (Svendsen, Bratsveen, Hanevold, Björndalen) +49,2 s (0+7), 3. Nemecko (Rösch, Wolf, Birnbacher, Greis) +1:42,5 min (2+14) ... 9. Slovensko (Hurajt, Marek Matiaško, Kazár, Matiaško) +4:29,0 (0+1).
Ženy - preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Neunerová (Nem.) 39:36,5 min (4), 2. Bergerová (Nór.) +3,0 s (1), 3. Jurievová (Rus.) +29,5 (2).
Ženy – štafeta na 4 x 6 km: 1. Nemecko (Glagowová, Henkelová, Neunerová, Wilhelmová) 1:10:12,6 h (1+ 9), 2. Ukrajina (Jakovlevová, Semerenková, Semerenková, Chvostenková) +30,9 s (0+4), 3. Francúzsko (Perettová, Brunetová, Becaertová, Baillyová) +1:35,7 min (2+13)..., 9. Slovensko (Gereková, Halinárová, Slezáková, Švikruhová) +3:42,0 (0+7).
INZERCIA