BANSKÁ BYSTRICA. Slovensko má eminentný záujem na podpísaní dlhodobých kontraktov o dodávkach plynu, ropy a jadrového paliva z Ruskej federácie. Povedal to v pondelok po rokovaní s podpredsedom ruskej vlády Sergejom Naryškinom slovenský minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Naryškin nemá žiadne pochybnosti o tom, že zmluvy sa podpíšu.
Obidve vlády intenzívne rokujú o podpísaní memoranda o dodávkach plynu do roku 2030, pretože pôvodná zmluva v tomto roku končí.
„Dostali sme uistenie, že kontrakty, ktoré sú podpísané, ruská strana dodrží. Pre Slovensko je veľmi dôležité, aby sme podpísali nový kontrakt o dodávke plynu,“ povedal minister.
Naryškin označil obavy, ktoré vyvolávali napríklad spory Gazpromu s Ukrajinou a hrozilo prerušenie dodávok plynu, za neodôvodnené.
„Napriek tomu, že existujú pokusy určitých síl spochybniť spoľahlivosť Ruska ako dodávateľa energonosičov, musím povedať, že sme doteraz neporušili žiadnu zmluvu o dodávkach ropy alebo plynu na Slovensko alebo do iných štátov, a ani ju neporušíme,“ povedal podpredseda ruskej vlády.
Slovensko považuje Ruskú federáciu za spoľahlivého a ekonomicky najvýhodnejšieho dodávateľa ropy. Jahnátek rokoval v tejto súvislosti aj o možnosti prepojenia ropovodu Družba s ropovodom AVP v rakúskom Schwechate, čo by umožnilo rozšíriť dodávky ropy pre ďalšie členské štáty EÚ.
Ruské priemyselné korporácie prejavili záujem o investície na Slovensku. Chcú sa zapojiť do výstavby prenosových a distribučných sietí a do rekonštrukcií tepelných elektrární vo Vojanoch a Zemianskych Kostoľanoch. Minister sa pokúsil vyrokovať aj predĺženie zmlúv na dodávky jadrového paliva na najbližších 25 rokov. Jahnátek si nevie predstaviť nahradenie ruského paliva inými dodávateľmi. Svedčia o tom údajne podobné pokusy iných krajín, ktoré nedopadli dobre.
Naše vzťahys Ruskom
Slovensko zvýšilo medziročný export do Ruska o 50 percent. Momentálne predstavuje 1,4 miliardy dolárov, čo je približne 31,5 miliardy korún;
Na zápornom salde obchodnej bilancie s Ruskom sa podieľa 90 percentami dovoz ropy;
Vláda a Slovenský plynárenský priemysel rokujú s Ruskom o podpísaní memoranda o dodávkach plynu do roku 2030;
Slovensko rokuje o projekte budovania širokorozchodnej železnice z Košíc do Bratislavy;
Zvažuje sa projekt obnovenia leteckej dopravy medzi Moskvou a Bratislavou. Problémom je, že slovenská vláda nemá národného prepravcu, v ktorom by vlastnila 51 percent akcií;
Dlh Ruska 18,2 milióna dolárov chce slovenská vláda riešiť modernizáciou lietadiel TU-154M a dodávkami požiarnej techniky;
Nové licencie na dodávku a obnovu vojenskej techniky si budú musieť slovenskí podnikatelia nanovo kontrahovať v Rusku;
Slovensko intenzívne pracuje na odkúpení 49 percent akcií Transpetrolu od Jukos Finance. Ruská vláda pozorne sleduje tento proces a konzultuje vývoj so slovenskou stranou.