BELEHRAD, BRATISLAVA. Kto uzná nezávislé Ksovo, toho zažalujeme. Oznámila včera srbská vláda, ktorá chce tak zastaviť postupné akceptovanie svojej odtrhnutej provincie štátmi sveta.
Súd hrozí už aj Nemcom
Belehrad plánuje žalovať krajiny, ktoré podporia snahu Kosova o odtrhnutie na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu.
Po včerajšku sa môže obávať už 11 štátov, do zoznamu sa oficiálne pridalo už aj Nemecko. Medzinárodný súd v Haagu rieši najmä spory medzi jednotlivými štátmi. V názore, či môžu Srbi uspieť, sa právnici nezhodli.
Protesty o 12.44
Rovnako ako Belehrad neskladajú zbrane v bitke o Kosovo ani Srbi na severe nového štátu. Po utorkovom útoku asi tisícového davu Srbov na dva hraničné priechody, vojaci KFOR pre zachovanie bezpečnosti uzavreli hranice na severe Kosova. Otvorili ich až včera popoludní.
Utorkové vypálenie dvoch stanovíšť na hraniciach pripravili údajne vodcovia miestnych Srbov. Povedal to včera veliteľ jednotiek NATO generál Xavier Bout de Marnhac. K hraniciam doviezli asi tisíc ľudí autami a autobusmi.
Kosovskí Srbi na severe nového štátu odmietajú odtrhnutie od Srbska a chystajú sa protestovať aj nadalej. Včera ich v srbskej časti Kosovskej Mitrovice vyšlo do ulíc asi tritisíc.
Študenti z tohto mesta organizujú denné protesty presne o 12.44. Poukazujú tak na platnú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 1244, podľa ktorej má Kosovo zostať súčasťou Srbska. Veľkú demonštráciu nadnes zvolala aj srbská vláda
Kosovo: čo sa doteraz stalo
Kosovo uznalo 11 štátov, medzi inými aj USA, Veľká Británia, Nemecko či Francúzsko.
Srbská vláda stiahla z krajín, ktoré podporili kroky Prištiny, svojich veľvyslancov. Tieto štáty chce žalovať na Medzinárodnom súde v Haagu.
Dav asi tisíc Srbov podpálil dva hraničné priechody na kosovskosrbskej hranici. Vojaci KFOR na deň uzavreli hranice so Srbskom.
Autor: vas