Lístky k špecialistom nezrušia

Obvodní lekári nemajú motiváciu, aby odporúčania k špecialistom nevypisovali len formálne a pacienta lepšie vyšetrili. Od poisťovní dostanú rovnakú sumu peňazí. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny.

Ministerstvo zdravotníctva chce prostredníctvom odporúčacích lístkov znížiť návštevu pacientovMinisterstvo zdravotníctva chce prostredníctvom odporúčacích lístkov znížiť návštevu pacientov (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Andrej Janco je prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov. Na otázku, či možno odborných lekárov navštíviť aj bez odporúčania všeobecného lekára, má jasný názor, rozhodnutie ministerstva vyžadovať od januára odporúčacie lístky kritizuje.

Vo vysielaní televízie TA3 pridal aj varovný príklad dôsledkov nového opatrenia. Hovoril o pacientovi, ktorý sa sťažoval na problémy s dýchaním a na hrudníku. Všeobecný lekár toho pacienta odmietol poslať za špecialistom, tri týždne ho liečil akoby mal zápal priedušiek, až kým ho nehospitalizovali so srdcovým infarktom na internej klinike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva napriek kritike, ktorá prichádza nielen od špecialistov, na lístkoch trvá. K zmenám napriek tomu dôjde, úradníci chystajú usmernenie, ktoré povie, kedy možno odborného lekára navštíviť priamo. Zatiaľ ich pacienti nepotrebujú len k zubárom a gynekológom a v prípade náhleho zhoršenia stavu.

„Usmernenie by malo odstrániť zbytočné komplikácie a hlavne povedať, kedy pacienti nepotrebujú výmenný lístok ako napríklad k psychiatrom alebo na predpis okuliarov,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

O tom, či pacientom povinností ubudne, zatiaľ ministerstvo hovoriť nechce.

Lekári nie sú motivovaní pacienta lepšie vyšetriť

Výmenné lístky obhajovalo ministerstvo zdravotníctva snahou zabrániť zbytočným návštevám lekárov špecialistov.

SkryťVypnúť reklamu

Praktickí lekári v súčasnosti nie sú motivovaní, aby odporúčanie k špecialistovi nevypisovali len formálne a pacienta pred odporúčaním k špecialistovi dostatočne vyšetrili. Všeobecní lekári sú totiž platení najmä podľa celkového počtu evidovaných pacientov a nie za to, koľko z nich ich napríklad počas mesiaca vylieči.

Vypísanie výmenného lístku je súčasťou takzvanej kapitačnej platby. „Lekár nedostane viac peňazí za to, že si napríklad lepšie pozrie dokumentáciu pacientov,“ povedal Tomáš Szalay z inštitútu HPI.

Náklady zdravotných poisťovní sa teda zavedením odporúčacích lístkov nezvyšujú. Skôr treba čakať opak. Na rozdiel od iných krokov ministerstva zdravotníctva, aj súkromné poisťovne skôr súhlasia.

„Správnym manažmentom zo strany všeobecného lekára, ktorý poistenca buď sám diagnostikuje alebo ho vie navigovať k správnemu odbornému lekárovi, sa šetria verejné zdroje, ktoré sú vynaložené pri neopodstatnených návštevách špecialistov,“ povedala napríklad hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nie je výnimkou

Analytici, ktorí sa venujú zdravotníctvu, považujú systém odporúčacích lístkov za bežný spôsob, ako znížiť dopyt po lekároch špecialistoch alebo obmedziť pobyty v nemocniciach. „Aj iné krajiny s tým majú skúsenosti. U nás však chýba akákoľvek argumentácia, prečo to je dobré,“ povedal Szalay.

Je to podľa neho aj preto, lebo očakávané úspory alebo vplyvy ministerstvo pri navrhovaní zákona nevyčíslilo. Nedá sa tak napríklad vyhodnotiť, do akej miery klesne počet duplicitných výkonov. „Keď ministerstvo nevie, čo musia odporúčacie lístky splniť, potom ťažko vyhodnotí, či lístky splnili svoj účel,“ povedal Szalay.

Aj externý poradca ministra financií Martin Filko považuje výmenné lístky za štandardný nástroj zdravotníckej politiky. Podľa neho na Slovensku chýbajú dva hlavné predpoklady, aby systém lístkov v praxi nikoho neobmedzoval. „Je to fungujúci informačný systém, vďaka ktorému by fyzicky nemuseli kolovať papiere a človek si nemusel ísť osobne pre lístok,“ povedal Filko. Druhý problém je podľa neho v tom, že naši praktickí lekári nie sú takí vybavení, aby mohli vykonávať vo svojej ordinácii klinickú medicínu a vedeli ošetriť pacienta priamo vo svojej ordinácii.

SkryťVypnúť reklamu

Stráca pacient

BRATISLAVA. Minulá vláda sa snažila znižovať ošetrenia u špecialistov 20-korunovými poplatkami. Nevýhodou odporúčacích lístkov napriek tomu, že sú zadarmo, je strata času. „Pre zamestnaných ľudí sú už pri štvrťhodine čakania náklady vyššie ako tých 20 korún,“ povedal analytik Tomáš Szalay. Lekár stráca zase tým, že má menej času na tých, ktorých dokáže ošetriť sám. A zdravý človek môže v čakárni ochorieť.

Zákon je podľa Szalaya navyše nejednoznačný. „Nič nehovorí o lístkoch, ale len o odporúčaní, ktoré môže byť aj cez telefón alebo ústne,“ povedal. Poisťovne však trvajú na lístkoch. „Ak pri externej revízii zdravotná poisťovňa zistí, že špecialista nemá výmenný lístok od praktického lekára, tak mu výkony neuhradíme,“ povedala Andrea Devánová z Dôvery.

SkryťVypnúť reklamu

(vf)

Motivácie

Všeobecní lekári sú platení každý mesiac za počet pacientov. Za vypísanie výmenných lístkov nie sú platení navyše.

Špecialisti – poisťovne ich platia na základe výkonov. Lekári špecialisti nemôžu poslať pacienta k ďalšiemu špecialistovi.

Pacient – v niektorých prípadoch stráca čas zbytočným čakaním na výmenný lístok.

Poisťovne – očakávajú, že sa im znížia výdavky na vyšetrenia u špecialistoch. Všeobecný lekár totiž v niektorých prípadoch môže pacienta sám vyšetriť, vyliečiť alebo ho správnejšie usmerniť.

(vf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 360
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 406
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 793
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 501
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 428
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 120
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu