Slavo Kalný, ktorý za knihy literatúry faktu získal už dvakrát najvyššie ocenenie – Cenu E. E. Kischa, opäť využil svoj pátrací talent a znalosť dejín. Výsledkom je pútavá detektívka, v ktorej približuje príbeh prvej slovenskej priemyselnej špiónky počas vojnového slovenského štátu Beatrix Pospíšilovej, neskôr Čelkovej.
Spočiatku pomáhala Židom i proskribovaným vlastencom a tí jej z vďačnosti ponúkli prácu v ateliéroch na Barrandove, kde sa aj po vzniku protektorátu nakrúcali české i ríšske filmy. A práve v tomto vychytenom filmovom prostredí začala svoju „kariéru“ mladá špiónka Trixi.
Spoznávala úspešných hercov, no zameriavala sa najmä na nemecké šarže, od ktorých dokázala získať cenné informácie. Po atentáte na Heydricha gestapo vyšetrovalo aj ju, no vďaka falošnému pasu odchádza na Slovensko. V Bratislave sa ubytuje u svojej tety Hrubiškovej, známej ako Biela pani, ktorá spolupracovala s odbojovou skupinou Karola Kocha, zakladateľa povestného sanatória a tiež vodcu ilegálnej skupiny Justícia. Pôsobila v nej aj Trixi, ktorá sa po peripetiách dostáva do nemeckej fabriky na výrobu pohonných látok Apollo. Pracuje pri technickej kontrole, pred očami má výkazy o množstve dovezenej ropy a celkovej situácii v najväčšej európskej rafinérke. Keďže skupina Justícia bola napojená na Londýn, spojenci mali o Apolke všetky potrebné informácie.
Bombardovanie Apolky spojeneckými lietadlami bolo úspešné, no aj tragické. Zničenie fabriky síce vážne ochromilo ťaženie nemeckej armády, no, žiaľ, zahynulo pri ňom 74 ľudí aj slovenskej národnosti. Aj to bola daň za slobodu.
Osviežením sú aj spomienky na hviezdy hereckého neba – Buriana, Mandlovú, Nového či Hašlera. Na pozadí ich príbehov autor pripomenul vtedajšiu spoločenskú i politickú atmosféru. Pohľad na tie časy vyznieva presvedčivo, dialógy prirodzene, ba na viacerých miestach i napriek vážnosti témy vtipne.
Text s množstvom autentických snímok prenesie čitateľa späť o viac než šesť desaťročí k udalosti, pre ktorú Trixi zožierali výčitky svedomia do konca života.
Recenzia/kniha
Slavo Kalný: Bombardovanie Apolky. Albert Marenčin Vydavateľstvo PT, Bratislava.
Autor: Anna Sláviková Autorka je publicistka