CHARTÚM, BRATISLAVA. Dvestotisíc obetí a okolo dva a pol milióna utečencov. To je odhadovaná štatistika konfliktu v sudánskej provincii Dáfúr, ktorý trvá už päť rokov.
Boj provládnych milícií s rebelmi, ktorý najväčšiu súčasnú humanitárnu katastrofu spôsobil, sa pritom stále nekončí. Pri nedávnych leteckých útokoch na západe provincie zomrelo podľa informácií miestnych obyvateľov 114 ľudí. Utečenci stále žijú v táboroch, kde im chýba voda, potraviny či zdravotná pomoc.
Mier z Hollywoodu
Situácia sa nelepší ani po príchode modrých prilieb OSN. Celkovo by malo pomáhať chrániť civilistov v spolupráci s Africkou úniou 26tisíc mužov. Pre prieťahy Sudánu doteraz nie je v Dárfúre ani polovica. Je ale otázne, či aj v plnom počte dokážu v provincii veľkej ako Francúzsko zaistiť pokoj. Navyše, konflikt zasahuje aj do susedných krajín, v Čade by mala od marca fungovať triapoltisícová misia Európskej únie.
Vyhlásenia na pomoc Dárfúru sa stali veľkou módou aj medzi hollywoodskymi hviezdami. Herec George Clooney má titul mierový vyslanec OSN a založil organizáciu na pomoc obetiam. Na Dárfúr upozorňuje aj Mia Farrow. Obaja hovoria, že ich popularita by mohla pritiahnuť viac pozornosti katastrofu.
Päť krvavých rokov
Korene konfliktu úzko súvisia s klimatickými zmenami, ktoré zasiahli túto časť Afriky. Postupné rozširovanie púšte viedlo k tomu, že arabskí Nomádi začali kočovať na juh, kde žilo prevažne farmárske černošské obyvateľstvo. Arabská vláda v Chartúme ich v tom podporovala.
Oheň vzbĺkol vo februári 2003, keď skupiny rebelov začali napádať vládne objekty. Obviňovali Chartúm, že pomáha utláčať nearabské obyvateľstvo.
Odpoveďou bola kampaň arabských milícií Džandžavíd. Tie útočili na rebelov v štýle vraždiaceho komanda. V podozrivej dedine pre istotu usmrtili mužov a znásilnili ženy. Sudánska vláda verejne odmieta prepojenie na milície. Je pravda, že s nimi úzko spolupracuje a materiálne ich podporuje.
Trápenie Dárfúru komplikujú aj rozbroje medzi jednotlivými odbojnými skupinami. Jedna z nich podpísala v roku 2006 mierovú zmluvu s vládou a pohnevala si tak rivalov.
Genocída alebo nie?
Spojené štáty a niektoré humanitárne organizácie považujú katastrofu v Dárfúre za genocídu. Naopak, k takému označeniu sa nepridalo OSN ani Európska únia.
Presadiť mierovú misiu sa Bezpečnostnej rade OSN dlho nedarilo, Sudán ju odmietal. Presvedčiť sa ho podarilo až v lete minulého roka.
Chartúm sa mohol spoľahnúť na silného spojenca: Peking. Čína v najväčšej africkej krajine odoberá dve tretiny sudánskej ropy. Navyše, podľa agentúry Reuters je najväčším dodávateľom zbraní pre Sudán. Peking sa bráni, že Chartúm má iba osem percent zbraní z Číny a ukazujú aj na iné štáty: Rusko, USA či Veľkú Britániu.