BRATISLAVA. Z osemnástich tendrov od októbra 2006 žilinskej firme Doxx na víťazstvo v súťaži o stravné lístky v ôsmich prípadoch stačila jednoduchá skutočnosť, že sa na súťaži zúčastnila ako jediná.
Vysokú úspešnosť umožňuje Doxxu aj zákon o verejnom obstarávaní, podľa ktorého môže obstarávateľ vyhlásiť miliardový tender ako malý oznam vo vestibule. Majiteľ Doxxu Milan Šmehýl popiera, že jeho firma vie o zákazkách viac než konkurencia. „Viete, na koľkých tendroch sme sa nezúčastnili, lebo sme o nich nevedeli?“
Libor Daněk z konkurenčnej firmy Vaša stravovacia tvrdí, že osem víťazstiev z osemnástich je „mimoriadny pomer“. Aj jeho spoločnosť ale od volieb zvíťazila bez konkurencie v deviatich tendroch.
Jeden z neúspešných uchádzačov v tendri na ministerstve vnútra na stravné lístky Štefan Petrík z Cheque Dejeuner dnes podá námietku na Úrad verejného obstarávania. Petrík namieta, že ministerstvo neumožnilo uchádzačom zúčastniť sa na otváraní obálok v rekordnom dva a polmiliardovom tendri.
ÚVO sa oficiálne k prípadu nevyjadril. Katarína Brtaňová, riaditeľka odboru legislatívy, pripúšťa, že by „prispelo k princípu transparentnosti“, keby záujemcov na otváranie obálok pozvali. Zároveň povedala, že výzva na predkladanie ponúk bola uverejnená „verejne prístupným spôsobom“.
Stravné lístky zákon považuje za „neprioritné služby“ a platia pre ne zjednodušené tendrové kritériá. Preto obstarávatelia tendre neoznamujú vo vestníku o verejnom obstarávaní, ako pri iných veľkých zákazkách, a stačí ich uverejniť len „verejne prístupným spôsobom“. To využívajú všetky stravné spoločnosti na víťazstvá v tendroch, kde sa zúčastňujú ako jediné.
Podprahové tendre
Zákazka na 1 2 milióny korún.
Tender netreba oznámiť vo vestníku.
Netreba výberovú komisiu.
Ak je služba neprioritná, môže suma v tendri presiahnuť aj dva milióny.