Koruna zlomila ďalší rekord

Viceguvernér Národnej banky Martin Barto povedal, že pri určení konečného kurzu koruny za euro, pri ktorom vstúpime do eurozóny, by sa mal zohľadniť aj budúci vývoj ekonomiky. Koruna sa preto včera posilnila na historicky najsilnejšiu úroveň.

Len niekoľko viet od viceguvernéra Národnej banky Martina Barta stačilo, aby koruna prerazila starý rekord.Len niekoľko viet od viceguvernéra Národnej banky Martina Barta stačilo, aby koruna prerazila starý rekord. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Koruna je po roku opäť rekordná. V pondelok denník SME v krátkej správe avizoval, že naša mena sa na dosah priblížila k svojmu historickému rekordu z marca minulého roka a smeruje k jeho prelomeniu. Hneď včera ho aj prelomila. Euro po prvý raz v histórii stálo na devízovom trhu menej ako 32,70 koruny.

Impulzom na rekord boli najmä slová viceguvernéra Národnej banky Martina Barta. Ten na konci minulého týždňa pre agentúru Reuters povedal, že konverzný kurz koruny a eura pri vstupe do eurozóny by mal odrážať nielen súčasný, ale aj budúci vývoj ekonomiky. „Pre Slovensko by bolo prínosom, keby konverzný kurz zohľadnil aj budúci vývoj ekonomických fundamentov, ktoré do istej miery dokážeme odhadnúť už v súčasnosti,“ povedal Barto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Silnejší kurz, nižšia inflácia

Konečný kurz by mal byť podľa viceguvernéra taký, aby znížil inflačné riziká, ktoré na Slovensko po zavedení eura čakajú. Ekonómovia odhadujú, že pre stratu meny by sa inflácia mala u nás dočasne zvýšiť asi o 0,7 percentuálneho bodu. Cenová hladina by tak budúci rok mala v priemere stúpnuť o vyše tri percentá. Čím bude konečný kurz koruny silnejší, tým bude tlak na rast cien miernejší. „Prvý komentár Národnej banky ku kurzu od vstupu do systému ERM II je zásadný, lebo naznačuje možnosť silnejšieho kurzu pri prechode na euro, ako je ten súčasný trhový,“ povedal analytik Allianz-Slovenskej DSS Mário Blaščák.

„Trh Bartove slová pochopil ako slovnú intervenciu,“ povedal díler Tatra banky Boris Somorovský.

Banky, najmä londýnske, nakupovali v piatok aj pondelok slovenské koruny, aby ich neskôr mohli predať výhodnejšie a zarobiť. Somorovský odhaduje, že do eurozóny by sme mohli ísť s kurzom 32 až 32,50 koruny za euro. Ak by napríklad obchodníci kúpili koruny za milión eur pri kurze 33 koruny za euro a neskôr ho predali pri kurze 32 korún za euro, zarobili by vyše 30-tisíc eur. V prepočte je to viac ako milión korún. Niektoré londýnske banky pritom robia u nás obchody za 200 až 300 mi­liónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Nová pozícia Národnej banky

K posilneniu koruny prispel aj rekordne vysoký rast ekonomiky v minulom roku. „Výsledky ekonomiky hovoria, že produktivita práce rástla rýchlejšie, ako sa čakalo, čo je silný argument na to, aby sme do eurozóny išli pri kurze okolo 32 korún za euro,“ povedal analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Bartove vyjadrenia vníma ako čiastočnú zmenu politiky Národnej banky. „Doteraz mali snahu nepriamo obhajovať skôr slabší kurz.“

Na silnejší kurz sa sťažujú najmä vývozcovia, ktorým preto klesajú zisky. „Český prípad ukazuje, že ani silnejší kurz nemusí byť pre exportérov zničujúci. Majú vankúš v podobe nízkych mzdových nákladov a dobrej produktivity, čo im dáva priestor preniesť sa bez väčších problémov aj cez silnejšie úrovne koruny,“ povedal Pätoprstý.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí dôvod rekordu našej meny je pozitívna nálada v regióne. Devízoví obchodníci viac investujú do okolitých mien, čo pomáha aj našej korune. Poľský zlotý je najsilnejší za posled­ných päť a pol roka.

Česká koruna tiež láme rekordy. Oproti euru rastie rýchlejšie ako slovenská, čo spôsobuje, že naša koruna v súboji s českou stráca. Dôvod? Investori očakávajú, že v Česku budú naďalej rásť úrokové sadzby, čo robí investície do českých dlhopisov a vkladov atraktívnejšie. O ich korunu je teda zvýšený záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 886
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 189
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 589
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 447
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 721
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu