
Poslanci Národnej rady na hodine angličtiny. FOTO PRE SME – JÁN SVRČEK
„Pôjdu obaja chlapci dnes večer na diskotéku?“/“Are both boys going to the discotheque tonight?“
Poslanci behajú pohľadom zboka nabok, dohadujú sa a nakoniec jednohlasne oznamujú „Yes, yes.“
„Who will pay for the tickets?“ (Kto zaplatí lístky?)
Ticho.
„Who will pay for the tickets?“
„Tibor will pay for the tickets (Tibor zaplatí listky),“ oznamuje poslanec koaličnej SDĽ, pričom ukazuje na Cabaja z opozičného HZDS.
Takéto scénky sa odohrávajú v parlamente trikrát týždenne. Vtedy 25 poslancov Národnej rady v troch triedach zabúda na politické hádky a zjednotí sa v zápase s angličtinou. Výučba sa začína o pol ôsmej v stredu, štvrtok a piatok počas zasadania parlamentu a trvá do deviatej, keď sa poslanci rozbehnú do straníckych klubovní, aby sa zmenili zo žiakov na politikov.
„Na hodinách spolu vychádzame výborne,“ hovorí Cabaj. „Ak je politika ako futbalový zápas, tieto hodiny sú ako pivo, ktoré si mužstvá spolu dajú po hre.“
Výučba angličtiny sa začala na jeseň minulého roku ako súčasť programu Európskej únie, vytvoreného s cieľom zlepšiť schopnosť zákonodarcov štátov uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ spolupracovať s ostatnými európskymi krajinami. Keď program v roku 1997 vymysleli, jazyk sa vyprofiloval ako jedna zo slabých stránok slovenských politikov.
„Poslanci po štyridsiatke majú problém komunikovať v cudzích jazykoch,“ hovorí Silvia Matúšová z Úradu vlády SR. Kontakty zintenzívneli v posledných rokoch, keď sa prioritou vlády stal vstup do NATO a Európskej únie. A poslanci si vraj uvedomili, aké dôležité je naučiť sa po anglicky.
„Naučiť sa po anglicky je nevyhnutnosť – je to svetové esperanto,“ hovorí Dušan Jariabek z HZDS. „Keď je človek nútený zhovárať sa prostredníctvom tlmočníka, obmedzuje to komunikáciu.“
Väčšina poslancov starších ako 30 rokov sa v detstve učila po rusky, angličtina sa učila iba zriedkavo. Účastníci rannej výučby odhadli, že len asi desať percent zo 150 poslancov slovenského parlamentu vie dobre po anglicky.
„V dnešnom svete je človek nútený hovoriť po anglicky,“ vyjadrila sa Jana Halušková z SDĽ. „Minulý rok tu bol anglický poslanec a ja som nevedela povedať ani slovo, ani len ‘Teší ma, že vás poznávam‘ alebo ‘Koľko je hodín?‘ Uvedomila som si, že sa musím začať učiť.“
Pri hektickom programe parlamentu je pre väčšinu poslancov nemožné nájsť si anglické kurzy mimo pracoviska, takže sú veľmi radi, že majú kurz v práci. „Rozbehnúť angličtinu tu, v parlamente bol skvelý nápad,“ hovorí Jariabek. „A ráno je výborný čas na učenie, lebo máme svieže hlavy.“
Učiteľka Erika Sekorová tvrdí, že o odhodlaní poslancov naučiť sa jazyk svedčí už to, že vôbec prídu na hodiny. „Pracujú dlho a tvrdo.“
Peniaze Phare určené na výučbu sa minú v júni, ale poslanci, ktorí momentálne chodia do kurzu, tvrdia, že čítanie novín a pozeranie CNN alebo BBC po večeroch jednoducho nestačí, aby sa naučili po anglicky. Dúfajú, že sa program udrží nad vodou pomocou financií z iného zdroja.
MATTHEW J. REYNOLDS, Spectator