MOSKVA, BRATISLAVA. Maďarsko sa zapojí do projektu plynovodu South Stream. Dohodu včera v Moskve potvrdili podpisom maďarský premiér Ferenc Gyurcsány a ruský vicepremiér Dimitrij Medvedev.
Spoločný podnik bude registrovaný v Maďarsku a obidve strany v ňom budú mať 50percentný podiel. Ročne by sa prepravilo cez maďarské územie 10 miliárd kubických metrov zemného plynu.
Na porovnanie: slovenským tranzitným plynovodom sa ročne prepraví z Ruska cez Ukrajinu zhruba 80 miliárd kubických metrov plynu.
V Maďarsku sa tiež vybuduje aj zásobník zemného plynu s kapacitou miliardy kubických metrov. Maďarská časť spoločného podniku bude pritom v stopercentnom vlastníctve štátu. Toto rozhodnutie vynecháva z hry maďarský Mol.
Dohoda prekvapila
Vybudovaním plynovodu cez územie Maďarska tak získa štát aj príjmy z tranzitných poplatkov vo výške niekoľko desiatok miliárd forintov.
Samotné rozhodnutie o vybudovaní plynovodu prišlo náhle. Ešte minulý týždeň v piatok o tejto otázke rokoval v Moskve maďarský minister financií János Veres so zástupcami ruského Gazpromu.
K dohode vtedy údajne nedošlo aj preto, lebo ruská strana chcela väčšinový podiel v plánovanom spoločnom podniku. Pondelňajšie jedenapolhodinové stretnutie Gyurcsánya s Medvedevom však znamenalo prelom.
South Stream by mal prepravovať ruský plyn cez územie Bulharska, Srbska, Maďarska a Rakúska do Talianska. Maďarsko bolo pritom poslednou krajinou, s ktorou ruský Gazprom nebol ešte dohodnutý.
South Stream vraj len doplní Nabucco
Ferenc Gyurcsány na tlačovej konferencii zdôraznil, že projekt nie je konkurenciou plánovanému plynovodu Nabucco, ale jeho doplnením. Zopakoval pritom záujem Maďarska na realizácii Nabucca, ktorý má posilniť diverzifikáciu maďarských energetických zdrojov.
Plynovod Nabucco je projektom Európskej únie a má podporu aj Spojených štátov amerických. Podieľa sa na ňom aj maďarský Mol.
South Stream má pre Rusko význam hlavne ako obchádzka Ukrajiny, s ktorou má ruská strana dlhodobé spory ohľadne tranzitu ropy a plynu do strednej a západnej Európy.
Dohodu včera obaja štátnici podpísali slávnostne za prítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina.
Fidesz: Budeme viac závislý od Moskvy
Najväčšia maďarská opozičná strana Fidesz je znepokojená moskovskou dohodou a chcela preberať túto otázku na pôde parlamentu. Podľa nich je to len ďalší krok k zvýšeniu závislosti od ruských dodávok plynu.
Ani koaličný partner Ferenca Gyurcsánya Zväz slobodných demokratov nie je veľmi nadšený, prvoradým záujmom Maďarska má byť vybudovanie Nabucca.