Ak si chcete v Rusku zabezpečiť vstupenku do Kremľa, najlepším riešením je podať si prihlášku na Právnickú fakultu na Petrohradskej štátnej univerzite. Odchádzajúci aj budúci prezident študovali práve tam.
Do Kremľa cez Petrohrad
„Je to tak, sme vládnuca univerzita, tí čo vládnu, sa učili u nás, moskovská univerzita na nás nemá,“ smeje sa Andrej Selinskij, študent filozofie. Budúci právnik Abdul Iliasov mu pritakáva. „Odkedy nastúpil Putin do Kremľa, je taká tendencia, že našim absolventom sa v Moskve na najvyšších miestach veľmi darí,“ hovorí dvadsaťročný Abdul, ktorého rodina sa do Petrohradu presťahovala z kaukazskej republiky Dagestan.
Aj on ako ďalší študenti z Univerzitného nábrežia pri rieke Neve budú v zajtrajších prezidentských voľbách hlasovať za Medvedeva. Prvý ruský vicepremiér tam kedysi dokonca aj učil rímske právo.
Jeho víťazstvo v nedeľných voľbách sa považuje za formalitu. Medvedeva, ktorého si vybral za nasledovníka odchádzajúci prezident Vladimir Putin, podporuje podľa prieskumov viac ako sedemdesiat percent obyvateľov.
Keby bolo na ruských voličoch, dve tretiny z nich by podľa Levadovho centra najradšej zvolili po tretíkrát Putina. Ruská ústava mu však neumožňuje vládnuť viac než dve prezidentské obdobia za sebou. Po ôsmich rokoch sa tak prezident lúči s Kremľom, nie však s mocou.
V máji, keď sa vzdá prezidentských právomocí, by sa mal stať premiérom. Napriek tomu, že bude podriadený novému prezidentovi, väčšine je jasné, že autoritou zostane on. Podľa týždenníka Russkij reporter si až 37 percent ľudí myslí, že Putin zostane hlavným lídrom. O Medvedevovi si to myslí len 22 percent Rusov.
Načo ísť voliť
„Rusko zajtra nečakajú žiadne voľby. Jediný volič si už vybral. Nevidím nijaký dôvod ísť hlasovať,“ hovorí Ľudmila Alexejeva, šéfka ruskej Helsinskej skupiny, ktorá sa venuje dodržiavaniu ľudských práv v krajine. „Veľa mojich známych nepôjde v nedeľu voliť,“ dodala.
Naopak, ruský prezident včera cez televízie odkázal voličom, aby išli voliť a zaistili tak bezpečnú budúcnosť Ruska. „Hlas každého z vás bude 2. marca dôležitý,“ povedal Putin.
Ruská federácia je podľa ústavy superprezidentskou krajinou, kde môže prezident kedykoľvek odvolávať vládu či meniť ústavu.
Medzi budúcim prezidentom a Putinom preto môžu nastať konflikty a spory.
Voľby bez pozorovateľov
Najdôležitejšie ruské voľby za posledné štyri roky budú bez medzinárodných pozorovateľov OBSE, ktorá pre neprijateľné podmienky ako minimálny počet pozorovateľov radšej do Ruska nikoho nevyslala.
Posledné decembrové parlamentné voľby OBSE označila za neslobodné a neférové.
Podobný verdikt, po kampani ktorú v televízii ovládol Putin s Medvedevom, sa očakáva aj teraz.