Igelitové tašky štát netrápia

Ročne sa na Slovensku spotrebujú milióny igelitiek. Ministerstvu životného prostredia to neprekáža. Zmeniť správanie ľudí sa snažia obchody.

Koľko igelitových tašiek sa na Slovensku ročne minie, ministerstvo životného prostredia nezisťovalo.Koľko igelitových tašiek sa na Slovensku ročne minie, ministerstvo životného prostredia nezisťovalo. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MICHAL DAVID)

BRATISLAVA. V Česku sa spotrebuje ročne 1,5 až 3 miliardy plastových tašiek, ukázala správa, ktorú nechalo vypracovať české ministerstvo životného prostredia.

Slovenské ministerstvo takéto informácie nemá, zverejniť ich nechcú ani obchodné reťazce. Len Tesco priznáva, že predajne týždenne navštívi 1,7 milióna nakupujúcich. Ak si každý zoberie priemerne dve igelitky, za rok spotrebujú 177 miliónov tašiek.

„Nákupné tašky sú vyrobené z polyetylénu. V prírodných podmienkach je „polčas rozkladu“ asi dva až štyri roky, teda polovica hmoty tašky pohodenej v prírode sa rozloží za toto obdobie. Na skládke to trvá kratšie, lebo sú tam iné podmienky, najmä menší prístup vzduchu, iné mikroorganizmy, hovorí Peter Oravec z Technickej univerzity Košice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemajú byť zadarmo

Íri výrobu igelitiek zdanili sumou 0,22 eura za kus. Spotreba tašiek sa znížila za posledné štyri roky z 328 na 31 kusov na osobu ročne. V západnej Európe už niektoré obchody používajú igelitky z bioplastov, najmä z kukurice.

U nás sa počet igelitiek pokúša obmedziť Tesco. Pri pokladniach visia reklamy na jutovú tašku. „Taška pre život,“ píše sa tam. V tlačovej správe spoločnosť vysvetľuje, že ak ľudia použijú jutovú tašku namiesto štyroch igelitových týždenne, prispejú k zníženiu produkcie oxidu uhličitého až o osem kilogramov za rok.

Taktikou Billy, Hypernovy či Kauflandu je igelitky nerozdávať, ale predávať. „Viacnásobné použitie šetrí životné prostredie. Ďakujeme,“ píše Kaufland.

Ministerstvo boj proti igelitkám zatiaľ nechystá. Mimovládne organizácie ho preto označujú za nekompetentné. „České ministerstvo si aj k novele zákona o obaloch dalo vypracovať štyri odborné štúdie, slovenské ministerstvo ani jednu,“ hovorí Ladislav Hegyi zo Spoločnosti priateľov Zeme. Aj on radí českému ministrovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhadzujú sa najmä fľaše

Slovenskému ministerstvu Hegyi zazlieva, že obchodníkom ustupuje. Zákon o odpadoch predpokladá, že sa budú v obchodoch zálohovať plastové fľaše. Za päť rokov však ministerstvo nepripravilo vyhlášku, ktorá by určila zálohu za fľaše. Nový návrh zákona už so zálohovaním nepočíta.

Aktivistom sa tiež nepáči, že povinnosť ponúkať nápoje aj v sklenených fľašiach, ktoré považujú za ekologickejšie, by nemali obchody s predajnou plochou nad 100 štvorcových metrov, ale až nad 200.

„Táto zmena nemá negatívny dosah na životné prostredie, ale z ekonomického hľadiska je pozitívna pre menších predajcov,“ povedal hovorca ministerstva Peter Višváder.

Aké odpady sa u nás povaľujú v krajine, skúmala pred dvoma rokmi Technická univerzita vo Zvolene. Prišla na to, že ľudia vyhadzujú najmä plastové fľaše. Nasledoval textil, sklo, rôzne tégliky a až potom igelitové vrecká a tašky, lebo tie sa dajú využiť v domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 886
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 126
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 088
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 508
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 249
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 712
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 452
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu