VIEDEŇ, BRATISLAVA. Ešte pred pár dňami by na rakúsku vládu nestavil nikto. Vyhlásenia koaličných partnerov naberali na obrátkach, úradníci na ministerstvách a v straníckych centrálach dostali zákaz plánovať si dovolenku na jeseň, čo bolo znamenie, že krajinu čakajú voľby. Škandálov, ktoré by mohli pochovať 13-mesačnú koalíciu sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP) pribúdalo.
Ľudovci dokonca určili dátum, kedy sa vláda rozpadne. Bude to v deň, keď bude strana kancelára Alfreda Gusenbauera (na snímke Reuters) súhlasiť so zriadením parlamentnej vyšetrovacej komisie. Tá má rozhodnúť o politickej zodpovednosti za zarážajúce zlyhania v prípade únosu Natasche Kampuschovej a politické tlaky pri vyšetrovaní tunelovania odborárskej banky BAWAG.
Obe záležitosti sa podľa bývalého šéfa Spolkového kriminálneho úradu Herwiga Haidingera snažili vo svoj prospech využiť ľudovci.
Nevyšetrené kauzy
V prípade únosu Kampuschovej zatajili chyby pri vyšetrovaní, aby neohrozili stranu pred parlamentnými voľbami v roku 2006. V prípade banky BAWAG naopak tlačili na vyšetrovanie, aby mohli v predvolebnej kampani poškodiť sociálnych demokratov.
SPÖ so zriadením vyšetrovacej komisie nakoniec súhlasila, ale nestalo sa nič. Politici prestali o predčasných voľbách hovoriť. Hoci napríklad Wolgang Schüssel, ktorý bol v tom čase kancelárom, by urobil hocičo, aby vyšetrovaniu na pôde parlamentu zabránil.
Ani jednej z veľkých strán sa však do volieb nechce. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že súboj SPÖ a ÖVP je veľmi tesný. Navyše 60 percent Rakúšanov odmieta ísť opäť k urnám, a to by sa určite drasticky prejavilo na volebnej účasti.
Už dnes politológovia predpovedajú, že najviac by z toho ťažili extrémistické strany.
Voľby ešte tento rok?
Voľby zatiaľ nebudú, ale nálada v koalícii je na bode mrazu. Tém, v ktorých nebudú vedieť koaliční partneri nájsť spoločnú reč, bude pribúdať. Ukazuje sa to už na diskusii o daňovej reforme a rozličných predstavách oboch partnerov o jej časovom harmonograme.
Rakúski politológovia hovoria o konci veľkej koalície, opatrní sú len pri termíne volieb. „Z môjho pohľadu sledujeme teraz definitívne finále a koniec veľkej koalície,“ povedal pre ORF politológ Fritz Plasser. Je presvedčený, že voľby budú ešte tento rok. Viac ako škandály však politikov ovplyvnia prieskumy verejnej mienky.