BOGOTA, BRATISLAVA. Ekvádor a Venezuela poslali v nedeľu k svojim hraniciam s Kolumbiou tisícky svojich vojakov. Dôvodom je sobotný útok kolumbijskej armády na povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). Medzi 17 mŕtvymi je aj muž číslo dva z FARC Raul Reyes.
Bogota hlási úspech
Bombardovanie základne povstalcov necelé dva kilometre od svojich hraníc na území Ekvádora považuje Bogota za úspech. Pri operácii získala údaje, ktoré majú dokazovať spoluprácu ekvádorského prezidenta Rafaela Correu s ľavicovými povstalcami.
Jeden z nájdených dokumentov hovorí o schôdzke Reyesa s ekvádorským ministrom vnútra, kde mali preberať zámer Correu o oficiálne nastolenie vzťahov s povstalcami.
Bogota, ktorú v boji s terorizmom podporujú Spojené štáty, sa za prekročenie ekvádorského územia ospravedlnila. Tvrdí však, že útok bol reakciou na streľbu v pohraničnom pásme.
Chávez zúri
Correa však obvinenia odmieta a tvrdí, že Kolumbia útočila v čase, keď rebeli spali. Aj venezuelský prezident Hugo Chávez vo svojej televíznej talkshow útok ostro odsúdil. „Kolumbijská vláda sa stala Izraelom Latinskej Ameriky. Naše oslabenie nedovolíme,“ povedal. Cháveza nahnevalo najmä zabitie Reyesa, ktorý bol podľa neho „dobrým revolucionárom“. „Bola to zbabelá vražda,“ dodal Chávez a mŕtvych rebelov si uctil minútou ticha. Chávez v poslednom čase vystupoval ako sprostredkovateľ medzi povstalcami a kolumbijskou vládou a zasadil sa o prepustenie šiestich rukojemníkov, ktorých FARC nedávno držali. Nad Reyesovou smrťou vyjadrilo ľútosť aj Francúzsko. Podľa Paríža bol Reyes ich spojkou pri rokovaní o prepustení kolumbijskej političky Ingrid Betancourtovej, ktorú v zlom psychickom stave rebeli zadržiavajú už šesť rokov.
Vojna nehrozí
Chávezovo správanie len odhaľuje jeho vzťah k povstalcom, myslí si Adam Isacson, analytik washingtonského Centra pre medzinárodnú politiku. Minútou ticha za mŕtvych rebelov Chávez povedal, že „FARC budú vo Venezuele v bezpečí a že venezuelské jednotky budú odpovedať na podobný útok Kolumbie na územie Venezuely", dodal Isacson pre agentúru AP.
Liliana Fascini, profesorka práva caracaskej univerzity Andresa Bella, si nemyslí, že to vyústi až do vojenského konfliktu. „Venezuela závisí od potravín z Kolumbie, ktorá má navyše dobre vybavenú armádu,“ povedala pre agentúru Bloomberg.
Čo je FARC
Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) - kolumbijská marxistická povstalecká organizácia, ktorá už vyše 40 rokov vedie gerilovú vojnu proti vláde.
Povstalecké jednotky majú asi 18tisíc ľudí a ovládajú asi tretinu kolumbijského územia.
Finančné prostriedky získavajú povstalci z únosov a obchodu s drogami.
Washington i Brusel ju považujú za teroristickú organizáciu.