BRATISLAVA. Rastúca cena pšenice zatiaľ nespôsobila ďalšie dramatické zdražovanie pekárenských výrobkov, múky ani mäsa. Až nasledujúce úrody ukážu, či a o koľko sa zmenia ceny.
Pšenice je nedostatok. Za posledný rok narástli jej ceny na svetových trhoch viac ako dvojnásobne.
V súčasnosti je pšenica obchodovaná za vyše 11 dolárov za bušel. Pred rokom to bolo zhruba o polovicu menej.
Pečivo, múka a mäso
„Zdražovali sme minulý rok na jeseň o 5 až 10 percent,“ povedala Monika Hladká z Pekárne Eri. „Na ďalšie zdražovanie sa zatiaľ nechystáme.“
Podľa Petra Hudáka z Mlynu Šurany nastáva situácia, keď rýchly rast cien pšenice nedokážu preniesť do cien ich výrobkov. „Odberatelia veľmi ťažko pristupujú na zvýšenie cien,“ povedal. Podľa neho prvý štvrťrok prinesie zdraženie približne o 10 percent. A to v cenách múky, ako aj kŕmnych zmesí, hoci tie sú závislé napríklad aj od cien sóje.
Rast cien kŕmnych zmesí bude zasa tlačiť na vzostup cien mäsa, očakáva predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec.
Oponuje mu Anton Cebo z Poľnohospodárskeho družstva Hlohovec: „Ceny krmív narástli, my však musíme predávať za cenu, akú ponúkne odberateľ. Prasatá sa nedajú zavesiť do regálov a počkať na vyššiu cenu.“
Podľa Hudáka majú domáci pestovatelia dostatočne veľké zásoby pšenice, ktoré by mohli dať na trh. „Zatiaľ však čakajú na čo najvyššiu cenu,“ povedal manažér Mlynu Šurany.
Reťazce tlačia ceny výrobkov dolu
Obchodné reťazce sa zvyšovať ceny zatiaľ nechystajú. „Budeme držať ceny dolu,“ povedala Oľga Hrnčiarová za Tesco. Rovnako zareagovala aj Hypernova.
Situácia okolo rastúcich cien obilia naznačuje, že reťazce nerady ustupujú cenovému tlaku dodávateľov. „Nemôžeme zdražovať, reťazce nás s cenami nepustia,“ povedal Ján Fekiač z firmy Celpo, ktorá vyrába celozrnné výrobky pre zdravú výživu.
Situáciu firma zatiaľ rieši znižovaním vlastnej réžie. „Reťazce nás držia v šachu. Zmluvu uzatvárame na rok a počas roka ceny zvyšovať nemôžeme,“ povedal Fekiač.
Rekordné ceny pšenice
O minulotýždňovom cenovom skoku pšenice si Oravec myslí, že je krátkodobou záležitosťou. „Rozhodujúci rast máme za sebou, toto sú len dodatočné výkyvy,“ povedal. Neočakáva preto, že ceny pekárenských výrobkov zažijú ďalší šok. Rozhodujúci bude podľa neho predaj po žatve.
Ceny pšenice dosahujú podľa analytika spoločnosti Colosseum Jána Bajtoša extrémne hodnoty. Celosvetové zásoby sa nachádzajú na úrovni 30–ročného minima, zásoby v USA sú dokonca na 60–ročnom minime. Je to podľa analytika aj vysokými clami, napríklad v Kazachstane a Rusku.
„Úrody sa predpovedať nedájú. Ceny pšenice však majú dlhodobo rastúci trend, čo pôsobí aj rast cien u nás,“ povedal Bajtoš.