MOSKVA, BRATISLAVA. Slovenské ministerstvo hospodárstva si nemyslí, že by sa mohla zopakovať situácia spred dvoch rokov, keď sa plynový rusko–ukrajinský spor dotkol zákazníkov v Európe. To, že ruský plynárenský gigant Gazprom včera obmedzil Ukrajine dodávky zemného plynu asi o štvrtinu, by sme teda nemali pocítiť.
Dôvodom na zníženie dodávok zo strany Gazpromu je to, že Kyjev stále dlhuje za minuloročné dodávky a odoberá plyn bez dohody na tento rok. Ukrajina tvrdí, že dlh vyrovnala. Podľa vyhlásenia oboch strán by kríza nemala ovplyvniť vývoz do Európy.
Najprv sa dohodli
Včerajšie obmedzenie dodávok Ukrajine je prvé od januára 2006. Incident vtedy vyvolal v Európe obavy z prílišnej závislosti od energetických zdrojov z Ruska. Cez Ukrajinu prúdi asi 80 percent ruského plynu na západ a samotná spotreba plynu Európskej únie je zo štvrtiny závislá od ruskej dodávky. V prípade Slovenska je to však takmer sto percent.
Gazprom skrátil Kyjevu dodávky len deň po prezidentských voľbách v Rusku. V nich podľa očakávania zvíťazil doterajší prvý podpredseda vlády Dmitrij Medvedev. Do Kremľa príde z generálskej stoličky v Gazprome.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko sa minulý mesiac dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na riešení otázky ukrajinského dlhu za plyn v sume 1,5 miliardy dolárov.
Návšteva ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej v Moskve však vyvolala nové napätie. Gazprom povedal, že Kyjev nemá uzatvorenú dohodu na tento rok a dlhuje mu za dodávky za minulý rok viac ako 600 miliónov dolárov.
Nepoškodia si dobré meno
Slovenska sa rusko–ukrajinský spor zatiaľ nedotkol. Slovenský prepravca plynu eustream, dcérska spoločnosť SPP, potvrdil, že dodávky plynu cez naše územie do Európy idú podľa plánov a situáciu stále monitorujú.
Ministerstvo hospodárstva verí, že sa podarí spor vyriešiť skoro a bez vplyvu na domácich zákazníkov. V porovnaní s rokom 2006 ide podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Dagmar Hlavatej o výrazne menšie skrátenie dodávky pre Ukrajinu. Naše ministerstvo problém vidí v netrasparentnosti dodávok plynu na Ukrajinu.
Ukrajina podľa bývalého riaditeľa SPP Arpáda Demka dokáže na kratší čas zvládnuť menšie dodávky plynu. Podľa neho sú tri faktory. Prvým je teplé počasie. „Keď je teplo, spotreba plynu je nižšia,“ povedal.
Druhým je podľa neho to, že Ukrajinci majú tiež rezervy v podzemnom zásobníku. Nahromadenie plynu v rúrach je tretí faktor. „Súvisí s natlačením plynovodu, takže existuje určité množstvo suroviny, ktoré je k dispozícii prepravcovi,“ povedal Demko.
V konečnom dôsledku sa podľa neho Moskva s Kyjevom musia dohodnúť. „Sú to hry producenta a odberateľa, také naťahovačky a tie by v zásade nemali poškodiť dobré meno Gazpromu,“ povedal.
Podstatné je, že ruská strana za denné nedodávky platí vysoké penále. „Gazprom nepatrí medzi tie organizácie, ktoré v živote by dali kopejku na to že nedodali plyn,“ povedal Demko.