BUDAPEŠŤ, KOŠICE. Rakúsky energetický koncern OMV momentálne vlastní 20 percent MOL–u, ale podľa maďarských zákonov má hlasovacie práva len do výšky desiatich percent.
OMV je presvedčený, že je to v rozpore nielen s maďarskými zákonmi, ale aj s európskou legislatívou. Zároveň chce dosiahnuť aj zrušenie inštitútu zlatej akcie, ktorá umožňuje maďarskej vláde kontrolu nad strategickým podnikom. Podľa maďarskej strany je to len obchodný spor, nie právny. Pojednávanie bolo odročené na 13. mája.
Plánovanú fúziu obidvoch podnikov chce preskúmať aj Európska komisia. Podľa piatkových informácií agentúry Reuters komisia najprv preverí, či celá transakcia nie je v rozpore s protimonopolnými pravidlami únie. Rozhodnutie oznámi najskôr koncom tohto týždňa. V ďalšej fáze sa bude komisia hlbšie zaoberať možnými dosahmi fúzie. Vedenie OMV očakáva konečné rozhodnutie Európskej komisie najneskôr v auguste tohto roku.
OMV trvá na tom, že spojenie obidvoch podnikov bude prínosom nielen pre región strednej Európy, ale v konečnom dôsledku aj pre celú Európsku úniu. Firma si v tejto obchodnej vojne verí. Niektorí odborníci však upozorňujú, že je to prehnaný optimizmus a koncern má veľké problémy.
Podľa maďarskej spoločnosti je konanie rakúskeho konkurenta poburujúce. MOL je väčšinovým vlastníkom Slovnaftu, vlastní 98 percent akcií. OMV pôsobí na Slovensku prostredníctvom siete vlastných čerpacích staníc. Spor medzi obidvoma firmami prerástol aj do politického konfliktu medzi Maďarskom a Rakúskom. Dôsledkom snáh o nepriateľské prevzatie MOL–u je ochladenie vzťahov.