BRATISLAVA. SDKÚ nebude o vnútorných problémoch hovoriť na verejnosti, zhodli sa včera všetci členovia prezídia strany vrátane podpredsedu SDKÚ Juraja Lišku. „Nemyslím si, že naši voliči si zaslúžia, aby sme ich zabávali sami sebou,“ povedal po štvorhodinovom rokovaní prezídia predseda strany Mikuláš Dzurinda.
VIDEO - Dzurinda problémy v SDKÚ nekomentoval
VIDEO - Eugen Korda
Diskusiu o zmene vedenia SDKÚ odštartoval pred niekoľkými dňami práve Liška, podľa ktorého je Dzurinda brzdou preferencií strany. Vyslovil sa aj za zvolanie mimoriadneho snemu, k čomu však potrebuje súhlas troch krajských zväzov strany. Zatiaľ má podporu len z Trenčína, odkiaľ pochádza a neoficiálne aj Bratislavy.
Liška: Som spokojný
Z priebehu rokovania prezídia má vraj dobrý pocit aj Liška. „Bolo to korektné, otvorené, tvrdé rokovanie. Po ničom inom som tak dlho netúžil, som rád, že sme si vysvetlili určité postoje.“ Diskusia o zmene vedenia a smerovaní strany však podľa neho nekončí, naopak. „Akceptujem, že to bude pokračovať len na straníckej pôde.“
Liška tvrdí, že ho za jeho postoje nikto nechcel potrestať. Verí, že sa tak nestane ani na rokovaní ústrednej rady, ktoré bude v sobotu. Naďalej však trvá na zvolaní mimoriadneho kongresu SDKÚ. „Budem chodiť a vysvetľovať, čo je legitímne a správne.“
Liška nechcel povedať, či bola počas rokovania väčšina na jeho strane, alebo bol v defenzíve. „Nikto nebol proti diskusii. Len sme si vysvetľovali, čo kto pod tým rozumie. Možno som nebol niektorými ľuďmi správne pochopený, ale nechcem to ďalej rozoberať.“ Tvrdí, že na rokovaní neboli žiadne emócie, s Dzurindom si však ruku nepodal. „Podali sme si ich tým, že pán Dzurinda navrhol toto uznesenie a ja som zaň hlasoval.“
S priebehom rokovania bol spokojný aj Tomáš Galbavý. „Nebol žiaden krik, atmosféra bola normálna.“
Dzurinda tiež informoval, že poslal premiérovi Ficovi list, aby nominoval zástupcov SDKÚ do kontrolných orgánov, ktoré sa podieľajú na PPP projektoch.