Čas priznávania sa pomaly kráti. Na podanie daňového priznania majú ľudia už iba mesiac. Do konca marca musia dane nielen priznať, ale aj zaplatiť, ak majú za vlaňajšok nedoplatok. Najväčší nápor očakávajú úrady, podobne ako po iné roky, až koncom marca.
Nedoplatok môžu ľudia zaplatiť dvojakým spôsobom. Prevodom z bankového účtu alebo poštovou poukážkou. Zaplatiť však treba skôr ako 31. marca. Pre daňové úrady je daň riadne zaplatená až vtedy, keď platba odíde z účtu daňovníka. To nemusí byť vždy v deň, keď zadal na platbu príkaz. Medzi bankami totiž môže prevod trvať aj dva dni. Na rozdiel od miestnych daní sa dane z príjmov nedajú platiť v hotovosti.
Fyzické osoby podávajú daňové priznanie v mieste trvalého bydliska. Daň môžu priznať cez internet, osobne alebo pošlú daňové priznanie poštou.
Ak daňovník predpokladá, že pre nával povinností si nestihne dať do poriadku účtovníctvo a riadne priznať daň, môže požiadať o odklad. Na to mu už veľa času nezostáva. Posledný deň, keď tak môže urobiť, je 17. marec. Má na to teda zhruba dva týždne. Daňový úrad mu môže povoliť odklad najviac na tri mesiace. Výnimku majú ľudia, ktorí vlani zarábali v zahraničí. Lehotu na podanie daňového priznania im daňový úrad môže predĺžiť až o šesť mesiacov. Úplne posledný termín im teda vyprší koncom septembra.
Čo sa zmenilo
daňový bonus stúpol zo 6480 na 6570 korún (mesačne: do júna 540 korún, od júla 555 korún),
nezdaniteľná časť na daňovníka vzrástla z 90 816 na 95 616 korún,
rovnako stúpol aj odpočet na manželku na 95 616 korún,
stúpla suma oslobodených príjmov (napríklad príležitostné príjmy z poľnohospodárstva, zárobky z prenájmu nehnuteľností) z 23 650 na 24 900 korún (5-násobok životného minima),
preplatok zo zdravotného poistenia sa stal súčasťou príjmov zamestnanca aj podnikateľa,
hranica zdaniteľných príjmov, od ktorej treba podať daňové priznanie stúpla zo 45 408 na 47 808 korún,
vlani stúpla minimálna mzda a s ňou aj minimálny príjem potrebný na získanie nároku na daňový bonus zo 42 450 na 46 350 korún.
Kedy daňový úrad nevyrubí daň
ak jej suma za celé zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 korún,
keď celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za minulý rok nepresiahli polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, teda nie sú vyššie ako 47 808 korún.
Predchádzajúce výnimky neplatia, ak:
daňovník uplatňuje daňový bonus,
daň sa vyberá zrážkou z príjmov,
zamestnávateľ zráža preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
zrážajú sa preddavky na zabezpečenie dane.
Akých chýb sa ľudia dopúšťajú pri vypĺňaní daňových priznaniach
zabúdajú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo,
neuvedú základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane a jeho vlastné príjmy, ktoré nie sú oslobodené od dane (do vlastného príjmu manželky sa napríklad započítava materská, rodičovský príspevok však medzi vlastné príjmy manželky už nepatrí),
n chýba podpis na daňovom priznaní. Podpisom potvrdzuje daňovník správnosť údajov, bez podpisu nie je priznanie dane platné.
Možnosti daňového priznania
Základné
Podáva sa do 31. marca.
Opravné
Podáva ho daňovník takisto do 31. marca, a to v prípade, ak zle vyplní prvé priznanie. Nemá preto žiadne finančné postihy. V tlačive treba v príslušnej kolónke v hornej časti prvej strany zreteľne vyznačiť, že ide o opravné priznanie.
Dodatočné
Daňovník ho podá, ak zistí chybu v riadnom priznaní až po 31. marci. Musí byť na ňom na prvej strane vyznačené, že je dodatočné. Daňový úrad mu za to vyrubí sankciu.