BOGOTA, BRATISLAVA. Len nedávno bol venezuelský prezident Hugo Chávez hrdinom, ktorý z džungle vyslobodil štyroch rukojemníkov. Za životy bývalých poslancov ďakovala Venezuele celá Kolumbia. O niekoľko dní neskôr prežíva Latinská Amerika jednu z najvážnejších regionálnych kríz a vďačiť za to môže aj Chávezovi.
Charizmatický populista rozohral hru presne podľa svojich predstáv. Spor medzi dvoma krajinami využil, aby sa pasoval za vodcu novej ľavicovej Latinskej Ameriky, ktorá už nemieni trpieť politiku pravicovej Kolumbie, podporovanej nepriateľskými Spojenými štátmi.
Reyes bol zámienka
Sobotňajšia smrť Raúla Reyesa, dvojky medzi ľavicovými povstalcami z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), bola len zámienkou.
Venezuela a jej prezident Hugo Chávez sa snažia už dlhšie vyprovokovať Kolumbiu, ktorá nezapadá do Chávezových predstáv o regióne zjednotenom pod jeho vlajkou. Podľa bývalého českého veľvyslanca v Kolumbii Mnislava Zeleného-Atapana chce Chávez k útoku vyprovokovať Spojené štáty.
„Vojnová hra počíta s príchodom vojsk Ekvádora, Kuby, Nikaraguy, s príchodom krížnikov z Iránu, s diplomatickou pomocou Ruska a Číny a vyjednávacou pomocou Brazílie a Argentíny,“ napísal pre české Lidové noviny.
Skutočný spor pritom riešia Kolumbia a Ekvádor. Cez víkend kolumbijská armáda zaútočila na základňu FARC na území Ekvádora. Ľavicoví povstalci sú už dlhšie na zozname teroristických organizácií Kolumbie, ale aj Spojených štátov a Európskej únie. Počas útoku zabila armáda niekoľko z nich, medzi nimi i Raúla Reyesa. Ekvádor, blízky spojenec Venezuely, považuje útok za neodpustiteľný. „To nie je bilaterálny problém, je to regionálny problém,“ povedal ekvádorský prezident Rafael Correa v mexickej televízii.
„Ak by to bol precedens, stal by sa z Latinskej Ameriky druhý Blízky východ,“ dodal Correa. Podporu si snaží získať vyhláseniami, že útok Kolumbie ohrozil vyjednávanie o prepustení kolumbijskej kandidátky na prezidenta Ingrid Betancourtovej.
To povstalcom a Chávezovi nepriamo zaručuje tichú podporu Francúzska, ktoré sa snaží vyslobodiť svoju občianku.
Chávez vraj platil FARC
Kolumbia sa bráni. FARC sa podľa nej snažila získať „špinavú bombu“. Kolumbijský viceprezident Francisco Santos na konferencii OSN o odzbrojení tvrdil, že povstalci chceli kúpiť rádioaktívny materiál a vyrobiť zbraň na masové zabíjanie.
„Nehovoríme o domácich povstalcoch, ale o medzištátnom terorizme,“ dodal generál. Kolumbia sa snaží svoj útok odôvodniť tým, že FARC sa stala hrozbou pre celý región, nielen pre Kolumbiu.
Z podpory povstalcov obviňuje Bogota Cháveza i Ekvádor. Kolumbijská polícia našla v počítači mŕtveho Reyesa informácie o tom, že Venezuela vyplatila povstalcom 300 miliónov dolárov. Iné dokumenty potvrdzujú schôdzku ekvádorského ministra vnútornej bezpečnosti Gustava Larreya s Reyesom. Na schôdzke navrhoval otvoriť „oficiálne vzťahy s FARC“.
Chávez má v Latinskej Amerike dosť spojencov, ktorých nebude váhať zatiahnuť do roztržky s Kolumbiou. „Konflikt... začína destabilizovať regionálne vzťahy,“ citoval Reuters poradcu brazílskeho prezidenta Marca Aurelia Garciu.
Včera sa mimoriadne zišla Organizácia amerických štátov (OAS).