Trenčín 20. apríla (TASR) - Dva roky po zrušení Stredného odborného učilišťa (SOU) textilného v Trenčíne a jeho pričlenení k odevnému učilišťu, nemá škola v trojročných učebných odboroch pradiar a tkáč ani jedného prváka. Prvý ročník nebude pre nezáujem otvorený ani v školskom roku 2001/2002. Ešte pred zlúčením v roku 1998 bolo do prvého ročníka v odbore tkáč prihlásených 7 a v odbore pradiar 15 detí.
Zlúčenie škôl navrhol pred troma rokmi Krajský úrad v Trenčíne a po súhlase vtedajšieho ministra hospodárstva Milana Cagalu sa uskutočnilo počas niekoľkých mesiacov. Budovu uvoľnilo učilište pre Trenčiansku univerzitu, žiaci a zamestnanci prešli pod SOU odevné, ktoré bolo premenované na SOU odevné a textilné.
Textilné učilište pripravovalo úzko špecializovaných odborníkov pre trenčiansku Merinu. Ako pre TASR uviedla vedúca personálneho úseku Meriny Anna Semančíková, nižší záujem žiakov základných škôl (ZŠ) o štúdium na učilišti bol evidentný už niekoľko rokov. "Zlúčením odevného a textilného učilišťa došlo k poklesu žiakov v učebných odboroch pradiar a tkáč. Vedenie akciovej spoločnosti sa touto skutočnosťou zaoberá a je pripravené situáciu riešiť," konštatovala A. Semančíková. Podľa jej slov, v trenčianskom regióne je zatiaľ dostatok pracovných síl vyučených v uvedených odboroch a Merina nepociťuje nedostatok odborných pracovníkov. V prípade potreby podnik uvažuje aj o rekvalifikácii.
Podľa zástupkyne riaditeľa SOU odevného a textilného Kvetoslavy Zubákovej, pokles žiakov v textilných odboroch nesúvisí so zlúčením škôl, ale s prepúšťaním zamestnancov v Merine počas posledných desiatich rokov. Merina investovala do strojového parku a niektorí zamestnanci sa stali nadbytočnými. Podľa K. Zubákovej si rodičia uvedomujú úzku špecializáciu odborov a nechcú riskovať budúcnosť svojich detí. "Tkáči a pradiari sa učia len pre Merinu a nikde inde sa neuplatnia," povedala zástupkyňa riaditeľa.
Učilište v tomto školskom roku prvýkrát otvorilo dvojročné učebné odbory odevná výroba a textilná výroba, o ktoré prejavili záujem žiaci ZŠ aj budúci potenciálni zamestnávatelia. Podľa K. Zubákovej si zriadenie dvojročného štúdia vyžiadalo zhoršovanie prospechu žiakov ZŠ a nárast počtu mladých ľudí, ktorí sú manuálne zruční, ale nemajú záujem o ďalšie vzdelávanie.
Ako ďalej povedala, spolu so žiakmi SOU textilného prešlo na odevné učilište aj 14 pedagógov a 5 majstrov odborného výcviku. Postupnou likvidáciou dievčenskej odbornej školy a poklesom počtu žiakov v textilných odboroch vzniká problém zabezpečiť učiteľom úväzky. O prepúšťaní zatiaľ neuvažujú.