Operátori ministerstva zavádzajú

Operátori infolinky, ktorú zriadilo Tomanovej ministerstvo, tvrdia, že ľudia nemusia dostať dôchodok z druhého piliera, ak si nenasporia dosť peňazí. Zákon hovorí niečo iné.

Vyškolení zamestnanci na dočasnej telefonickej linke sa podľa ministerky Viery Tomanovej budú snažiť objektívne posúdiť situáciu občana, či je preňho 2. pilier výhodný.Vyškolení zamestnanci na dočasnej telefonickej linke sa podľa ministerky Viery Tomanovej budú snažiť objektívne posúdiť situáciu občana, či je preňho 2. pilier výhodný. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK)

BRATISLAVA. Ministerstvo práce opakovane tvrdí, že ľudia nemusia získať z druhého piliera dôchodok. Takúto informáciu sme včera dostali aj na infolinke, ktorú ministerstvo zriadilo, aby ľuďom odpovedalo na otázky o druhom pilieri.

Jeden z operátorov nám včera v telefonickom rozhovore povedal, že sporiteľ musí na to, aby získal dôchodok z druhého piliera, splniť dve podmienky: Má si sporiť aspoň 15 rokov a musí mať vždy nasporené toľko, aby dôchodková dávka dosiahla aspoň 60 percent životného minima. Dnes by to bolo 3078 korún mesačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto si dosť nenasporí, môže si doplatiť, tvrdí operátor

Operátor infolinky nám včera povedal aj to, že ak si sporiteľ nenasporí dosť peňazí, jednou z možností je tá, že si doplatí peniaze do požadovanej výšky úspor a zakúpi si dôchodok. „Alebo sa peniaze stanú súčasťou dedičského konania,“ pokračoval operátor na infolinke.

Aj ministerka Tomanová včera novinárom povedala, že ak si sporiteľ v čase odchodu do penzie nedokáže kúpiť v životnej poisťovni rentu, jeho úspory zostanú v dôchodkovej správcovskej spoločnosti a stanú sa predmetom dedičského konania. „Dnes nikto nepozná podmienky renty. Takýto produkt na trhu nie je,“ povedala.

Dnešný zákon však hovorí o dvoch spôsoboch výplaty dôchodku z druhého piliera a len pri jednom z nich limituje výšku úspor, ktoré musí sporiteľ mať, ak si chce zvoliť práve takúto formu výplaty dôchodku. Táto možnosť je o tom, že sporiteľ si len časť jeho dôchodko­vých úspor prevedie do životnej poisťovne, zvyšok mu bude vyplácať dôchodková správcovská spoločnosť, ktorá jeho zostávajúce úspory bude zhodnocovať. Táto forma naloženia s dôchodkovými úsporami sa volá programový výber s doživotným dôchodkom. Občan si zároveň určí čas, počas ktorého chce, aby mu správcovská spoločnosť po častiach posielala peniaze. Ak dôchodca umrie skôr, ako vyčerpá svoje úspory, ich zostatok je predmetom dedičského konania.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou v tomto prípade však je, že doživotná renta, teda dôchodok zo životnej poisťovne, musí byť aspoň vo výške 0,6­násobku životného minima.

Druhou možnosťou je, že dôchodková spoločnosť prevedie do životnej poisťovne celú sumu, ktorú si v tom čase dôchodca nasporil. Zákon v tomto prípade o minimálnej výške úspor nehovorí.

Sporiteľ si nasporí vždy, otázne je, koľko

Odborník na dane a odvody Jozef Mihál pripomenul, že takéto obmedzenie neplatí ani pre dôchodok zo Sociálnej poisťovne. „Aj človek s platom 8100 korún, čo je minimálna mzda, si v druhom pilieri nasporí na dôchodok. Samozrejme, jeho dôchodok z druhého piliera bude nízky,“ pripomína Mihál. Rovnako nízky však bude aj jeho dôchodok z prvého piliera, teda zo Sociálnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu


Fakt, že operátor infocentra ministerstva urobil chybu práve v oblasti, ktorá je jednoznačná, navodzuje predpoklad, že nepozná základné princípy dôchodkového systému. A tie by operátor ministerského call centra poznať mal,“ povedal predseda Asociácie DSS Peter Socha.

Podobnú skúsenosť s infolinkou ministerstva práce mal aj redaktor portálu aktualne.sk. Jemu operátor dokonca povedal, že ak si človek nenasporí dostatočne veľkú sumu v druhom pilieri, jeho peniaze môžu „prepadnúť“ správcovskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 027
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 858
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 550
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 632
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 569
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 641
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu