Knihy výrečného mlčania

Do tajov mlčania sa ponárajú psychoterapeuti, mystici aj básnici.

Mutizmus je, ako nás informuje prvá kniha tohto druhu v češtine Mutismus, komunikačná porucha, ktorá sa prejavuje mlčaním, hoci postihnutí majú všetky predpoklady rozprávať.

Mutizmus je dobrovoľná nemota

Je to teda dobrovoľná nemota. Autori tejto formátom malej knižočky nás vovádzajú do sveta mlčiacich a odkrývajú ťaživý, ale aj fascinujúci svet ticha. V krajných prípadoch postihnutý dokonca nevydáva nijaký zvuk, teda ani kašeľ, smiech či plač, a usiluje sa potlačiť aj zvuky dýchania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekvapivo to môže byť dôsledok extrémneho narcisizmu alebo túžby po dominancii. Postihnutý mutista je objektom často až násilných pokusov o rozrozprávanie sa. Autori však upozorňujú, že „příkrov mlčení, pod kterým je dítě polapeno, může být rozbit jen zevnitř“.

SkryťVypnúť reklamu

Ani prekliatie, ani móda

Vzápätí navrhujú strhujúcu terapiu: keďže ústa sú indikátorom duše, pri liečbe mutizmu sa odporúčajú cvičenia, „která obsahují zdůrazněně veselé hry s ústy“. Autori na záver tejto pozoruhodnej knižočky upozorňujú, že mutizmus nie je ani prekliatie, ale ani módna senzácia, ktorú spopularizovali filmy ako Prelet cez kukučie hniezdo alebo Piáno. Pre svojho nositeľa je to mučivá porucha, ktorá mu spôsobuje veľké utrpenie. Nám, ktorí máme to šťastie vyjadrovať svoje myšlienky slovne, však môže tento fakt poslúžiť na etické obohatenie a estetické užasnutie.

Pátranie po zmysle existencie

Ticho stojí aj v nadpise knihy Hlas ticha, ktorú z Knihy zla­tých pravidiel vybrala Helena Petrovna Blavatská, uctievaná i zatracovaná osobnosť novej mystiky. Zaiste budú ľudia, ktorí budú v jej slovách nachádzať pokyny určené na duchovné nasledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Tým ostatným, ktorí nie sú ani jej učeníci, ani odporcovia, môže toto útle dielko slúžiť ako zdroj nepochybnej estetickej rozkoše.

Čitateľ sa v tejto knižke stretne s pregnantnými, minimalistickými a aforistickými formuláciami, ktoré idú do hĺbky ľudského pátrania po zmysle existencie: „Rezavý klíč odmítá odemknout.“

Madam Blavatská, nazývaná aj H.P.B., často operuje tichom a v tichu, pretože vie, že keď človek „přestane slyšet nesčetné hlasy, tehdy může rozeznat JEDNO – vnitřní zvuk, který zabíjí vnější“.

Vzdať sa svojho ega

Niektoré gnómy majú charakter verša: „Dovol, aby tvá duše uslyšela křik bolesti jako lotos odhaluje své srdce, aby sa napil ranního slunce.“ Ak mutizmus, chorobné mlčanie, je vyústením zraňujúceho ega, mlčanie mystikov podľa tohto konceptu je výsledkom vzdania sa svojho ega: „Buď jako oceán, který přijímá všechny potoky a řeky. Mohutný klid oceánu zůstává nepohnutý, jako by je necítil.“ A o niekoľko stránok ďalej pokračuje v tomto duchu: „Nesmíš oddělovat své bytí od BYTÍ, od ostatních, ale sloučit Oceán s kapkou a kapku s Oceánem.“

SkryťVypnúť reklamu

Táto ambícia môže byť zmätená, môže byť zdrojom nedorozumení, ale nemôžeme jej uprieť úprimné hľadanie vyššieho zmyslu života.

Štrpkovo ticho podstaty

Nazvať Ivana Štrpku básnikom ticha a mlčania je zaiste odvážne. A predsa: napriek všetkým šumom a zvukom, ktorými je zahltená akustika jeho básne, Štrpkovi ide o ticho podstaty: „Piano mlčí. Pazúry ticho rastú na prstoch / metafyzicky krákoriacich vtákov“ čítame v jeho najnovšej zbierke s príznačným názvom Tichá ruka.

Je to ambiciózna básnická skladba skomponovaná z desiatich elégií, v ktorých má slovo funkciu rytmu a ticho nadobúda zmysel hudby. „Tichá ruka píše tichý znak“ čítame posol­stvo a môžeme sa domnievať, že tichá ruka je ruka básnika, tvorcu textov, ba že básnik celý je Tichou rukou.

SkryťVypnúť reklamu

Píše svoje slová do piesku, aby ich zmyla vlna prichádzajúcich šifier a kódov, a teda aby ostali navždy.

Potreba vnútorného stíšenia

„Mestom sa vlečú neprítomní ľudia a tekutými / perami sa polohlasne zhovárajú sami so sebou“, čítame a môžeme si spomenúť na „mutistov“, o ktorých hovorila prvá kniha. Aj básnik je dobrovoľným mutistom, ktorý sa proti revu reklám a politických sloganov uzatvára do prijatého mlčania tichých slov.

Mlčanie, hoci môže byť aj patologické, nám bolo vždy milšie ako táranie a vŕšenie slov. Ponárajú sa doň psychoterapeuti, mystici i básnici.

Každý po svojom hľadá v ňom ozvenu prapôvodného Slova, archetyp prvotného Textu, odkaz na zvuk, v ktorom sa stretáva hudba, tajomstvo, samota s túžbou po spoločenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Taká je výpovedná hodnota mlčania. Upozorňuje nás na potrebu vnútorného stíšenia uprostred PIN kódov a šumivého pradenia monitorov.


Recenzia/knihy

Boris Hartmann – Michael Lange: Mutismus v dětství, mládí a dospělosti. Preklad: Pravoslav Prokeš. Triton 2008.

Helena Petrovna Blavatská: Hlas ticha. Preklad: neuvedený. Nová Akropolis 2008.

Ivan Štrpka: Tichá ruka. Ars Poetica 2007.

Autor: Daniel Hevier (Autor je spisovateľ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 339
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 900
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 179
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 681
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 326
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 711
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu